LAZERLE KILCAL DAMAR TEDAVİSİ


Bu makalemizde kılcal damar lazer tedavisi, lazerle kılcal damar tedavisi, lazerle kılcal damar tedavisi yan etkileri, kılcal damar lazer tedavisi zararları, lazerle kılcal damar tedavisi nnasıl yapılır, lazerle kılcal damar tedavisi ne kadar sürer gibi konuları ele alacağız.

Lazer yöntemiyle 1-6 seansta sonuç alınabiliyor. Uzun süre ayakta durmak, kuru bir cilde sahip olmak gibi faktörlerden kaynaklanan yüzdeki ve bacaklardaki kılcal damar genişlemeleri, hem sağlık açısından hem de estetik olarak önemli bir problem olarak ortaya çıkmaktadır. Bacak bölgesindeki varisler ve kılcal damar çatlamaları da lazer ile kolayca tedavi edilebilmektedir.Ayrıca doğumsal veya sonradanoluşmuş değişik tipteki damarsal lezyonlar(hemangiom, porto şarabı lekesi,yüz bölgesindeki telengektaziler vb.) için Amerika'dan FDA onayı alınmış etkinliği kanıtlanmış Long Pulse ND YAG lazer (HP SYNCHRO PLATFORM)ile başarıyla tedavi mümkün olmaktadır. Toplar damarlarda yetmezlik sonucu ortaya çıkan kılcal damarlar ( kılcal varis ) günümüzde lazer, skleroterapi, köpük skleroterapi ile tedavi edilebilir. Burda önemli bir uyarı  kılcal damar ( kılcal varis ) tedavisi olacak olan hastaların toplardamar yetmezliğinin, ileri seviyelerde olmaması gerektiğidir.Damarları yaygın ve belirgin hastalarda  Doppler veya Duplex sonografi ile tetkik  yapılması gerekir. Tetkik  sonrasında ileri derecede yetmezlik var ise kalp damar uzmanlarınca değerlendirme ve tedavi uygulanması doğru olacaktır.

 

LAZERLE YÜZDEKİ KILCAL DAMAR TEDAVİLERİ

 

Yüz bölgesindeki kılcal damarlar oldukça yaygın görülen bir şikayettir. Yüz kılcal damarlarının nedeni yoğun güneşlenmek, kortizonlu kremlerin uzun süreli kullanımı, rozase hastalığı ve hassas cilt  olabilir. Bazı  cilt hastalıkları (lupus, scleroderma…)  kılcal damarları çoğaltabilir.

 

Yüz kılcal damarlarının tedavisinde kullanılan lazerler

 

Pulsed dye lazer (PDL)

Long pulsed 1064 nm Nd:YAG lazer

Long pulsed KTP lazer 532 nm

İntense pulsed light (IPL)

 

Lazerle yüzdeki kılcal damar tedavilerinde koyu ten rengine sahip kişilerde dikkatli olmalıdır. Dikkatli ve ehli olmayan kişilerce yapılan lazer tedavileri sonrası yan etkiler görülebilir.

Lazer tedavi sonrası kısa süreli ve geçici kızarıklık,  hafif ödem görülebilir. Kısa atım süreli  Pulsed dye lazer (PDL) sonrası 2-3 hafta süren  cilt morlukları görülebilir. Diğer lazerlerde morluk oluşmaz. Lazer tedavisi sonrası yüksek koruma faktörlü güneşten koruyucu kullanılmalıdır.

 

 

Kılcal damarlara yönelik lazerler tedavide birçok tıbbi teknolojik avantajlara sahip. Bu sayede, iğneli ya da ameliyat yöntemlerine gerek kalmadan ciltteki genişlemiş damarların kolaylıkla azaltılması, görünmez hale getirilmesi ve ortadan kaldırılması mümkün oluyor. Kılcal damar genişlemelerinde lazer tedavisinin etkili olup olmayacağının muhakkak bir doktor tarafından değerlendirilerek karar verilmesi gerekiyor. Tedaviden hemen sonra kızarıklık, morluk, hafif şişlik, çok ince ciltlerde tedavi uygulandığında nadiren hafif yanık veya zaman içerisinde kaybolan lekelenmeler görülebilir. Tedavi sonrasında kalıcı yan etkisi söz konusu değildir. Seans sayısı problemin yaygınlığı, derinliği ve genişliğine göre değişir. Genellikle 1- 6 seans uygulanabilmekle birlikte, 4-6 haftalık aralıklarla ve ortalama 5-25 dakikalık seans süreleri içerisinde tedavi gerçekleştirilebilir.


DİĞER CİLT BAKIMI VE MAKYAJ KONULARI İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELERKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR