LÖSEMİ


Bu makalemizde lösemi belirtileri, lösemi nedir, lösemi kan kanseri, lösemi neden olur, lösemi nedenleri, lösemi tedavisi, lösemi nasıl anlaşılır, lösemi nedir kısaca, lösemi tedavisi ne kadar sürer gibi konuları ele lacağız.

Lösemi halk arasında kan kanseri diye bilinen hastalıktır. Lösemi , kan hücrelerinin özellikle de akyuvarların normalin üzerinde çoğalması ile kendini gösteren bir kanser türüdür. Lösemi terimi beyaz kan , yani akyuvar açısından zengin kan anlamına gelir.Bu hastalıkta çoğunlukla kemik iliğinden kaynaklanan ve bir tek hücrenin kanserleşmesi, daha sonra bu hücrenin bölünerek çoğalıp, önce kemik iliğini, daha sonra tüm organları istila etmesi durumu söz konusudur. Eğer tedavi edilmezse olay kısa sürede hastanın kaybı ile sonuçlanır.

 

Lösemi Belirtileri

 

1-İştahsızlık

2-Kansızlık

3-Zayıflama

4-Bacaklarda kemik ağrıları

5-Cilt altında kanamaları (kırmızı noktalar veya morarmalar)

6-Burun ve dişeti kanamaları

7-Ateş

 

Yapılan kan , kemik iliği, hücre tipini belirleme ve genetik tetkikler sonucu kesin tanı konulabilir.

 

Lösemi Tedavisi

Çok yüksek doz, birbirinden farklı en az 6 çeşit ilacın 4-6 hafta içerisinde damardan ve ağızdan verilmesidir. Burada amaç, blast adı verilen kötü huylu ana hücrelerin yok edilmesidir. Ancak bu kemoterapi ilaçları, maalesef yalnızca kötü hücreleri etkilememekte, vücudumuzun iyi, faydalı hücrelerini de yok etmektedir. Bu nedenle, çocuklarımızın saçları dökülmekte, ağızlarında, bağırsaklarında yaralar açılmakta, halsizleşmektedirler. Yine, vücudumuzu enfeksiyonlara karşı koruyan savunma hücreleri de ilaçlarla yok edildiğinden savunma  sistemi yıkılmakta, en ufak bir mikrop, hastalık etkeni dahi tüm vücuda yayılıp ağır ateşli enfeksiyonlara neden olmaktadır.Bu nedenlerden dolayı lösemili çocuklar olabildiğince mikroplardan arınmak maksadıyla maske takmaktadırlar.Unutulmamalıdır ki doktorunuzun talimatları doğrultusunda yapacağınız tedavi ile %85 oranında başarılı olma şansınız var. Ama tedavide aksamalar kesinlikle olmamalı.


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Not:İnternet Sitesi, içeriği , sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim tanısı sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağı unutulmamalıdır.

Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR