MAKYAJ MALZEMELERİNİN KULLANIM SÜRELERİ


Bu makalemizde makyaj malzemelerinin son kullanma tarihleri, makyaj malzemelerinin kullanım süreleri, fondötenin son kullanma tarihi olur mu, makyaj malzemelerinin bozulduğu nasıl anlaşılır gibi konuları ele alacağız.

Makyaj çantanızı bir gözden geçirin, içindekilerin kullanım süresi bitmiş olabilir. İyi kalitede üretilmiş bir fondötenin ömrü, açılmadan 1-1,5 sene, açıldıktan sonra ise 5-6 aydır. Pudra fondötenler akıcı kıvamlılara kıyasla daha uzun ömürlüdür. Açıldıktan sonra 1 yıl kadar kullanılabilirler. Bozulduğu nasıl anlaşılır? Kıvamı eskiye oranla daha koyudur, uygularken topçuklar oluşur, renginde ve kokusunda değişiklikler meydana gelir.

 

Cilde sürülen krem, saç boyası, sprey, ruj, pudra, rimel, fondöten, saç ve vücut şampuanı, parfüm ve deodorant gibi kozmetik ürünlerinin içindeki maddeler, hem ciltten emilerek hem de solunum yoluyla vücuda girerek sağlığımızı etkileyebilir. Kozmetik üretiminde, izin verilen maddeler, belirtildiği miktarda ve önerildiği gibi kullanılırsa, sağlık için herhangi bir zararı söz konusu değildir. Bu şartların sağlanmaması durumunda ise kozmetik ürünler sağlığımıza zarar verebilmektedir.

 

Sağlıkla ilgili risklerin, sadece söz konusu kozmetik ürünlerini kullananlarda değil, bu ürünlerle çalışan kuaför ve berberlerde de ortaya çıkabilir. Hemen her alanda, organik ürünler üretmeye yönelen gelişmiş ülkeler, tamamen doğal maddelerin kullanıldığı kozmetik ürünler üretmeye başladılar.

 

Kalitesiz, ucuz, içinde ne olduğu belli olmayan, markası bilinmeyen ve taklit ürünlerden kaçınılmalıdır. Çok fazla miktarda ya da çeşitte kozmetik kullanımı yanlıştır. Cilt özelliklerine uygun kozmetikler kullanılmalıdır. Ürünlerin kullanımıyla ilgili öneriler dikkatle okunmalı. Bir kozmetik ürününde renk, koku, kıvam değişikliği gibi durumlar meydana gelmişse o ürün kullanılmamalıdır.

 

Makyaj pamukları ise her makyaj için sadece bir kez kullanılıp atılmalardır. Özellikle göz çevresi için üretilmiş olanların dışındaki kozmetikler, göz ve göz çevresi için kullanılmamalıdır. Toz ve katı kozmetik ürünler iki yıldan fazla kullanılmamalıdır. Su bazlı fondötenler 1, yağ bazlı olanlar 1,5 yıldan fazla kullanılmamalıdır

Makyaj öncesi ve sonrası ellerin su ve sabunla çok iyi temizlenmesi gerekir.Makyaj ürünleri de kişiye özgü olmalıdır.Rujlar da 2 yıldan fazla kullanılmamalıdır.


DİĞER CİLT BAKIMI VE MAKYAJ KONULARI İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELERKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR