MANTAR


Bu makalemizde mantar hastalığı, mantar hastalığı nasıl geçer, mantar hastalığı çeşitleri, Mantar hastalığından korunmak için alınması gereken önlemler, vajinada mantar hastalığı, vücut mantarı nasıl geçer, mantar hastalığı tedavisi gibi konuları ele alacağız.

Mantarlar insandan, hayvanlardan ve topraktan bulasarak saç, deri ve tırnaklarda hastalık yapan mikroorganizmalardır.

Mantar Hastalığı Çeşitleri

 

1-Kandidalar

2-Dermatofitler

3-Tinea versikolor' dur .

 

Kandidalar

Tıp dilinde “Kandida” olarak isimlendirdiğimiz bu mantar hastalığı kadınlara özgü bir sağlık sorunu olup cinsel organda kaşıntı, yanma ve akıntı gibi rahatsızlıklara yol açarak hastaya önemli ölçüde sıkıntı verir. Ancak bu hastalığın ilerleyip daha ağır bir hastalığa dönüşme tehlikesi yoktur.. “Kandida” ismi verilen ve vücutta normalde de bulunan bu mantar, vücudun doğal dengesi bozulduğunda hastalık yapıcı hale gelir ve kaşıntı, yanma, akıntı gibi şikayetlere yol açar. Genelde başka bir rahatsızlık için uzun süre güçlü antibiyotik kullananlarda, doğum kontrol hapı alanlarda, hamilelikte, şeker hastalığı olanlarda çok sık görülür ve sık tekrarlar. Yapılan çalışmalar cinsel yolla geçmediğini göstermiştir. Tanısı konduktan sonra tedavisi kolay olan ve birçok kadında görülen bu hastalık için fazla endişelenmenize gerek yoktur. Tekrar ettiğinden dolayı sizde gizli şeker hastalığının araştırılması gerekmektedir. Tekrarlamasından korunmak için benim size önerilerim; doktor tavsiyesi dışında antibiyotik kullanmamanız, o bölgenizi temiz ve kuru tutmanız, pamuklu olmayan iç çamaşırlar, çok sıkı giysi ve pantolon giymemeniz, ayrıca pamuklu olan iç çamaşırlarınızı da sabun tozu ile yıkayıp kızgın ütü ile ütüledikten sonra giymenizdir.

 

Tırnak kandidası el ve ayakta,genellikle suyla temasın çok oldugu durumlar veya mesleklerde görülür. Daha çok el tırnağında renk ve şekil değişikliği, tırnak etrafında dolama benzeri ağrı,şişlik ve akıntı şikayetleri vardır.

 

Kandidalar kadınlarda en sık vajinal akıntı ve kaşıntı nedenlerinden biridir. Süt kesiği şeklinde akıntı, şiddetli kaşıntı ve kızarıklık vajinal mantarın başlıca belirtileridir.

 

Dermatofitler

İnsan derisinde, hayvanlarda ve toprakta bulunurlar. Buralardan insanlara bulaşarak vücutta , deride, saçta ve tırnakta mantar hastalığına neden olurlar.

 

Tinea versikolor

Halk arasında samyeli olarak bilinen bu mantar şekli aslında derimizde var olan mantarların (Malassezia furfur) sıcak nem ter etkisiyle şekil değiştirip hastalık yapar hale gelmesiyle oluşmaktadır. Özellikle gövde ve boyunda nadiren yüzde kahverengi veya beyaz hafif pullanmalar şeklinde belirti gösteren lekeler şeklinde görülür.

 

Mantar hastalıklarında genel önlemler: Nem ,sıcak, terleme, kötü hava sirkülasyonu, şişmanlik ve kötü hijyen mantar infeksiyonuna zemin hazırlar. Ayrıca bulaşıcı olmasıda bunun yayılımını kolaylaştırır. Ayak mantarı genellikle soyunma odaları ve duş odaları veya ayakkabı çorap gibi ortak kullanım eşyalarından geçer.

 

Mantar hastalığından korunmak için alınması gereken önlemler

Havlu ve terlik paylaşmamak

Ortak ayak basılan yerlerde ( sauna ,duş, soyunma odaları,havuz gibi) terlik giyinmek

Ayakları hergün yıkanmak ve çorapları hergün değiştirmek

Sentetik çoraplar kullanmamak

Banyo sonrası ayaklar özellikle parmak aralarını iyi kurulamak, ayak mantarına yatkın olanlarda antifungal içeren pudralar kullanmak

Özellikle yazın dar ayakkabı giyinmemek

Sıcak ve nemli havalarda kalın ve sentetik ,terleten giysiler uzun süreli giyinmemek, hafif dokulu ince giysiler tercih etmek

Evcil hayvanları kontrol etmek, kil dökme durumlarında veterinere götürmek

Ter kesici krem deodorant ve pudra kullanmak


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Not:İnternet Sitesi, içeriği , sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim tanısı sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağı unutulmamalıdır.

Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR