MENOPOZ MENAPOZ


Bu makalemizde menopoz ne kadar sürer, menopoz nedir, menopoz dönemi, menopoz yaşı, menopoz belirtileri nelerdir gibi konuları ele alacağız.

Menopoz, kelime anlamı olarak son adet kanamasına verilen isimdir.Menopoz dönemi kadın hayatının evrelerinden biridir ve doğal bir sürecin sonucudur. Yani bir hastalık değildir.Ortalama 45-55 yaşları arasında , düzensiz adet kanamaları ile başlayan ve adetin tamamen kesilmesiyle sona eren  bir dönemdir. Menopoz genellikle yavaş yavaş ilerleyen bir süreçtir, ancak bazen ani olarak ortaya çıkabilir. Yumurtalıklar daha az hormon üretmeye başlar. Azalan hormon miktarı menstrüal periyodların düzensizleşmesine neden olur. Ve sonunda tamamen durur. Ayrıca, yumurtalıkların ameliyatla alınması halinde de menopoz görülür.

 

Menopoz Belirtileri

 

Aşağıda sayılan ve yaşam kalitesini  olumsuz etkileyebilecek belirtiler, kadınlık hormonları olarak adlandırılan Östrojen ve Progesteron’un yumurtalıklardan salgılanmalarındaki azalmalar ve takiben kesilmesiyle ortaya çıkmaktadır.

 

Adet kanamalarının kesilmesi , uyku bozuklukları,sıcak basmaları, çarpıntı  ,  sinirlilik, depresyon, unutkanlık yaşama, zihinsel fonksiyonların yavaşlaması, konsantrasyon zorluğu , cilt kuruluğu, saç kırılma ve dökülmesi ,  kilo almaya yatkınlık, gece terlemeleri,ağlama nöbetleri,ağrılı cinsel ilişki ,   vajinal kuruluk,   eklem ağrıları , osteoporoz sayılabilir. Menopozun kişide erken ya da geç başlaması, muhtemelen kalıtımsal olmakla birlikte, iyi beslenme ve sağlıklı bir yaşam menopozu geciktirebilir. Kadınların yüzde %8'inde menopoz 40 yaşından önce başlar. Kişinin menapoza tam olarak girip girmediğinin anlaşılabilmesi için yukarıdaki belirtilerin olması ve sonrasında uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi ve böylece  menapoza girilip girilmediğine karar verilmesi gerekir.


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Not:İnternet Sitesi, içeriği , sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim tanısı sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağı unutulmamalıdır.

Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR