MİKROENJEKSİYON NEDİR?


Bu makalemizde mikroenjeksiyon nedir, mikroenjeksiyon kimlere uygulanır, mikroenjeksiyon nasıl yapılır, mikroenjeksiyon özellikleri gibi konuları ele alacağız.

ICSI adıyla da bilinen mikroenjeksiyon, günümüzde teknolojinin kısırlık(infertilite) alanına kazandırdığı en sevindirici tekniklerden biridir. Çok kısa bir zaman öncesine dek imkansız denilen durumlarda bile ICSI tekniğinin kullanımı, çiftlerin gebeliğe ulaşma şansını arttırmaktadır.


Dünyada ve Türkiye'de bir çok mikroenjeksiyon bebeği sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmektedir. Kısır çiftlerde yardımla üreme için mikroenjeksiyonun kullanılması, In Vitro Fertilizasyon ve embriyo transferi (IVF-ET) yöntemlerinin gelişmesinden beri ulaşılan en önemli gelişmedir.Erkek kısırlığında bir devrim sayılan mikroenjeksiyonla sperm sayısı ve hareketliliği az olan ya da spermlerinde biçim bozukluğu olan erkekler de artık  çocuk sahibi olabiliyor.

Yardımcı üreme uygulamalarında, sperm hücrelerinin herhangi bir nedenle kadın yumurtasına erişemediği veya yumurta zarını aşamadığı erkek kısırlığı durumlarında, yeni bir tüp bebek yöntemi olan mikroenjeksiyon tekniği kullanılıyor.Miroenjeksiyon bir adet sperm alınarak, yumurtanın içine bırakılması işlemidir. Bu şekilde döllenen yumurta 2-3 gün sonra vajen yoluyla rahim içine yerleştirilir.

Başlangıçta ileri derecede az spermi olan kişilerde uygulanan bu yöntem artık her hastaya uygulanmaktadır. Mikroenjeksion ile bu şekilde vücut dışında elde edilen döllenmiş yumurtalar belirli bir süre özel besleyici sıvılar (kültür ortamı) içerisinde tutularak bölünmeye başlamaları beklenmekte ve daha sonra gelişen embriyolar belli bir safhadayken normal gelişimini sürdürebilmeleri amacıyla rahim içine yerleştirilmektedir.

_____________________________________________________________________
TÜP BEBEK İLE İLGİLİ DİĞER MERAK ETTİĞİNİZ DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR