Abaka Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde abaka nedir, abaka faydaları, abaka özellikleri, abaka kumaş, abakanın yararları gibi konuları ele alacağız.

Abaka, Musaceae ( Muzgiller) familyasından Filipinler'de yetişen bir tür muz ağacı ve bu ağaçtan elde edilen, halat ve kaba kumaş yapımında kullanılan, Manila keneviri olarak da adlandırılan bir tekstil maddesidir. Manilya'da 1500'lü yıllardan beri yetiştirilen Abaka, 1800 'lü yıllarda tüm gemilerde halat olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Dünya üretiminin büyük bir kısmı Filipinler tarafından karşılanır. Kuvvetli ve dayanıklı olmasından dolayı özellikle gemicilik faaliyetlerinde tercih edilir. Maliyeti düşük ve tuzlu suya dayanıklı bir lif yapısı vardır. Geri dönüşüme müsait çevre dostu bir bitki türüdür.Çevre dostu olan bu abaka bitkisinin geri dönüşümü de oldukça kolaydır.

Halat, kilim, yelken bezleri, kağıt, mobilya vb. lif gerektiren eşyalarda bolca kullanılmaktadır.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR