Abanoz Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde abanoz nedir, abanoz özellikleri, abanoz faydaları, abanoz ağacı kereste, abanoz ağacı nerede yetişir, abanoz ağacı türkiyede nerede yetişir, abanoz ağacı özellikleri gibi konuları ele alacağız.

Abanoz , tropikal bölgelerde yetişen bazı ağaçlardan elde edilen odundur. Çok sert bir odundur ve parıltılar saçacak kadar iyi cila tutar. Odunun en içteki öz bölgesi simsiyahtır, bu nedenle pek çok ülkede abanoz kelimesi siyah renk anlamında kullanılır.

Ülkemizde yetişen bir ağaç değildir. Afrika ve Uzak Doğu ülkelerinde yetişir. Abanoz ağacının odunu yakılıp toz haline geldikten sonra elekten elenir ve göze sürme olarak çekilir.Lapası yapılıp ağrılı yerlere sarılır. Törpülenerek ipek bir bezin içinde göze konulursa gözdeki katarak (perde) hastalığını geçirir. Vücuttaki yel, ağrı ve sızılan, kan tutmalannı, felci, bıçak yaralarını, karında olan gazları geçirir. Ağacın törpülenen kısımları kaynatılıp, elde edilen mayi bal ile şerbet yapılarak içilse, böbrek ve mesanedeki kumları döker. İdrarı söktürür.

Makale bilgilendirme amaçlı olup işin uzmanının tavsiyeleri doğrultusunda kullanınız.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR