Acı Bakla Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde acı bakla şeker için nasıl kullanılır, acı bakla nasıl yenir, acı bakla özellikleri, acı baklanın faydaları gibi konuları ele alacağız.

Baklagillerden; otsu bir bitkidir. 30-120 cm’e kadar uzayabilir. Çiçekleri dik salkımlar şeklinde gruplanmıştır. Her sene yerinde çıkan bir senelik ya da ufak çalı şeklinde gelişen üç değişik türü vardır. Bizdeki deli bakla senelik olup rengi açık lila ya da pembedir. Acı taneleri kullanılır.

Acıbakla ısıtıcı ve kurutucu olup hazmı zordur. Su içine normal şekilde bırakılıp biraz bekletildikten veya kaynatılıp acılığı giderildikten sonra yenilir. Gıdası iyi değildir. Acı bakla gıda olmaktan daha çok, ilaç olma özeliğine sahibidir. En iyisi taze, beyaz, büyük ve ağır olanıdır. Parlatıcı ve çözümleyici özelliğe sahibidir. Dıştan lapası göbek üzerine vurulursa bağırsak kurtlarını öldürür, bal ile beraber yenilirse, yine aynı etkiyi yapar. Sirke ile karıştırılarak içilmesi de böyledir. Diğer isimleri Delicebakla, Termiye, Yahudi baklası, Gavur baklası, Lupinus Albus.

Acı Baklanın Faydaları

Böbreklere faydalıdır. Böbrek taşı bulunan hastalarda, taşların düşürülmesine yardımcı olur. Ayrıca acı baklanın faydaları arasında, böbrek iltihaplarına karşı olumlu etki yapma ve iltihabı sökme özelliği de bulunur.
Acı bakla, romatizma ve siyatik ağrılarının iyileşmesi için de kullanılabilen ve kas ya da eklem ağrılarında yapıcı özelliği olduğu bilinen bir bitkidir.
Acı bakla, tohumları toz haline getirilerek tüketilebildiği üzere, kaynatılarak da kullanılabilir. Cilt yaraları üzerinde olumlu etki yaptığı bilinen yahudi baklası, zararlı haşerelerin ısırıklarına karşı, vücudun korunmasını sağlamak amacıyla da kullanılabilir.
Direnci arttıran özelliği sayesinde hastalıklara karşı korunmayı sağlar.
Şeker hastalığı üzerinde yapıcı etkisi bulunan termiye (acı bakla) bitkisi vücuttaki glikoz oranının dengelenmesine yardımcı olur.
Makale bilgilendirme amaçlı olup işin uzmanının tavsiyeleri doğrultusunda kullanınız.Kaynak: MSX

İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR