Adam Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde adem otu kökü ne işe yarar, Adam otu nasıl kullanılır, Adam otu merhemi, adam otu kremi, Adam otu zehirlenmesi, Adam otu faydaları, Adam otu zararları gibi konuları ele alacağız.

Adam Otunun diğer isimleri, Abdüsselamotu, Adem otu, insanotu, Mandragora Officinarum’ dur. Adamotunun içeriğinde %0.3 oranında alkaloit, %21.1 oranında protein, %22.6 oranında sabit yağ bulunur. Alkaloitlerin, göz bebeğini genişletici ve kalp atışını yavaşlatıcı etkileri vardır. Patlıcangillerden geniş yapraklı, fena kokulu bir bitkidir. Morumsu çiçekleri olan, toprak üstünde yapraklı, kazık köklü, geniş kahverengi renkli, bazen 1 bazen 3 parçalı köklere sahip, koyu yeşil yapraklı ve küçük kırmızı bir elma gibi meyveleri olan bir bitkidir. Kökü, insan şeklini andırır.

Adam otunun faydaları

Adamotu merhem haline getirilip egzamaya karşı harici olarak ya da ağrı kesici ve sakinleştirici etkisi için çayı faydalıdır
- uyuşturucu ve ağrı kesici olmasıdır.
- Yatıştırıcı özelliği vardır
- spazmları çözmeye yardımcı olur.
- Adamotu kökü cinsel isteği arttırıcı
- bitkinliği yok edici, ağrı kesici
- spazm çözücü ve uyuşturucu etkilere sahiptir.

Adamotu nasıl kullanılır

Adamotunun kökleri kurutularak toz haline getirildikten sonra kullanılır. Merhem haline getirilip egzamaya karşı harici olarak ya da ağrı kesici ve sakinleştirici etkisi için çayı yapılarak dahilen kullanılabilir. Zehirli bir bitki olduğu için dikkatli kullanmak gerekir. Başlıca zehirlenme belirtileri deride kızarıklık, ağız kuruluğu, huzursuzluk, uyku hali, hayal görme olarak sıralanabilir. Daha ileri aşamada nefes darlığına ve hatta ölüme kadar varabilir. Bu sebeple kullanımı sadece uzman kişiler gözetiminde olmalı ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde derhal kesilmelidir.
Makale bilgilendirme amaçlı olup işin uzmanının tavsiyeleri doğrultusunda kullanınız.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR