ADDİSON nedir? Nedenleri, belirtileri, tedavisi

Bu makalemizde addison krizi, Addison Belirtileri, Addison tedavisi, Addison hastalığı nedenleri, Addison ile ilgili bilgi gibi konuları ele alacağız.

İnsan metabolizmasında hayati önem taşıyan böbreküstü bezleri, her iki böbreğimizin üzerinde bulunan, toplam 5-6 gram büyüklüğünde et parçalarıdır. Addison hastalığı böbreküstü bezlerinin yetersiz çalışması nedeniyle oluşan sinsi ve genellikle ilerleyici tabiatta bir hastalıktır.Hastaların % 70 inde böbreküstü bezlerindeki doku gerilemesi birincil olarak ortaya çıkmaktadır.Geri kalanlarında ise böbreküstü bezleri veremi, kanserleri, iltihaplanmaları gibi sebeplerden dolayı doku gerilemesi ortaya çıkmaktadır. Olguların yüzde 70-80 ine Koch basilinin etken olduğu böbreküstü bezi veremi yol açar. Hastalık belirtilerinin görülebildiği ilerlemiş olgularda böbreküstü bezleri belli bir biçimden yoksun, san-gri renkli ve peynirimsi yapıda iki torbacık halini almıştır. Hastalık belirtilerinin ortaya çıkması için veremin yol açtığı doku yıkımına bağlı bu yapı bozulmalarının böbreküstü bezlerinin yüzde 90’ına yayılması gerekir.

Addison Belirtileri

 

1-Halsizlik

2-Güçsüzlük  

3-Mide bulantısı, kusma

4- Pupillerde genişleme

5-Sıklıkla ishal olma

6-Cilt döküntüleri, ciltte meydana gelen yaralar

7-Deride renk değişiklikleri

8-Tansiyon ve nabızda değişimler

9-Terleme

10- Baş ağrısı

11-Hafıza zayıflığı, Hafıza bulanıklığı yada kaybı

12- Halusinasyonlar

13-Dikkat dağınıklığı

14-Titreme

15-Vücutta, özellikle göz kapaklarında istemsiz, anormal hareketler

16-İştah Kaybı

 

Addisson Tedavisi

 

Addison Hastalığı kişinin yaşam kalitesini oldukça düşüren bir hastalıktır. Eksik hormon miktarlarının yerine eksik olanın konması hastalığın çekilebilirliğini artırır. Hormon tedavisinin yanında hastanın tansiyonu düşük olduğundan bu sorun da düzeltilmeye çalışılır.  Hastalık tablosunda en sık, Adrenalin Krizleri tehlike yaratır. Kriz dönemlerinde alınan ilaçların dozları hekim kontrolünde arttırılabilir. Addison hastaları ilaçlarını düzenli ve önerilen dozda kullanmaya özen göstermelidirler.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR