Adi Kızılağaç Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde Adi Kızılağaç Nerelerde Kullanılır, Adi Kızılağaç nedir, Adi Kızılağaç özellikleri, Adi Kızılağaç türleri gibi konuları ele alacağız.

Adi kızılağaç, huşgiller familyasından 20–30 m ye ulaşabilen esmer kabuklu ve seyrek dallı bir çeşididir.
Sürgünleri kırmızımtrak yeşildir ve üzeri yapışkan tüylüdür. Sürgün üzerinde gözle görülebilecek büyüklükte beyaz benekler (lentiseller) bulunur.
Uzunluğu 4–9 cm, genişliği 3–7 cm arasında değişen ters yumurta biçimli yaprakları ve morumsu kahverengi kedicikleri vardır.
Trakya, Marmara çevresi, Batı Karadeniz ve Doğu Karadeniz’de saf ve karışık olarak yayılış gösteren kızılağaç, boyu 20 m’yi aşabilen, esmer kabuklu, seyrek dallı bir ağaçtır. Daha çok serin bölgelerde ve nemli dere yataklarının bulunduğu yerlerde görülür.

Alt Türleri
Toros kızılağacı
Huş yapraklı kızılağaç
Sakallı kızılağaç
Yapışkan kızılağaç

Adi Kızılağaç Nerelerde Kullanılır
Gövde ve dal kabuklarının tuzlu suda kaynatılmasıyla elde edilen Afku veya Ahku diye adlandırılan boyar madde, çarık derisi ve iplik boyamada kullanılır.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR