Afgan Tazısı Özellikleri


Bu makalemizde Afgan Tazısı nasıl bir hayvandır, Afgan Tazısı hakkında bilgi, Afgan Tazısının Özellikleri, Afgan Tazısının ömrü gibi konuları ele alacağız.

Afgan Tazısı, av köpeği ve süs köpeği olarak yetiştirilen köpek ırkının ismidir. Genellikle av köpeği olarak yetiştirilen Afgan Tazısı, süs köpeği olarak da yetiştirilmektedir. Diğer köpek türlerinden daha farklı fiziksel özelliklere sahip olması, koku alma özelliğinden ziyade görerek avlanması, onu farklı kılmaktadır. Av esnasında zorlu arazi şartlarında sıçrayışları, dönüşleri ile ünlü olan bir hayvan türüdür. Hayvan türleri arasında çok güzel bir görünüme sahip olan cinslerden biridir. Farklı renklerden oluşan bu köpek türü, uzun ve yumuşacık tüyleri ile dikkat çekmektedir. Afgan tazısı vakur, biraz çekingen, fakat çok sevimli, sadık, şefkatli, hassas ve azda olsa dominant karakterlidir. Çoğu zaman, zarif, asil, cesur fakat şüpheci, düşmanca olmayan fakat ilginç bir kral köpeği gibi tanımlanabilir. Afgan tazısı çok eski çağlardan beri yaşayan bir ırktır. Mısır'da bulunan papiruslarda defalarca resmedilmiş ve Kuzey Afganistan da 4000 yıldan daha fazla süredir var olduğu bildirilmiştir.

Afgan tazısının normal yaşam süresi, 12 - 14 yıl kadardır. İyi bakım ile bu süre uzayabilmektedir. Haftada 2 defa tüylerinin fırçalanması ve bakılması gerekmektedir. Beslenme konusunda sıkıntı yaratmayan Afgan Tazısının bakımı ve eğitimi sabır istemektedir. Yiyecek ya da farklı bir eşya çalma gibi huyları bulunmaktadır. Kanser ve alerjik gibi hastalıklara kapılma olasılığı yüksektir. Anesteziye büyük hassasiyetleri vardır. Ciddi derecede zarar görebilmektedirler. Doğayla içi içe olduğu için ve geyik, yaban keçisi, kurt gibi hayvanları avlarken kullanıldığı için ev ortamına kolay kolay adapte olamaz. Aşırı sevgi ve sabır, bakımını yaparken ve eğitirken büyük önem taşır. Afgan Tazısı apartman hayatı için pek uygun bir köpek türü değildir. Açık araziye, serbest gezip dolaşmaya ihtiyaç duyar. Evde durduğu zaman ise yatıp uyumayı tercih eder. Uzun tüyleri nedeniyle her gün fırçalanmaya ihtiyaç duyar. Kulakları uzun olduğundan dolayı yemek yerken arkadan bağlanmazsa yemeğin içine girip kirlenecektir.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR