Afrika Bamyası Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde Afrika Bamyası çiçeği faydaları, Afrika Bamyasının faydaları, Afrika Bamyasının özellikleri, Afrika Bamyası hakkında bilgi gibi konuları ele alacağız.

Eskiden hibiskus türleri ile bamya türleri birlikte zikredilir iken günümüzde ebemgömecigillerin bir alttürevi olan bu iki tür ayrı alt gruplara ayrılmıştır. Bu nedenle hibiskus Türkiyede karabamya veya Afrika bamyası diye anıla gelmiştir. Afrika Bamyasının diğer isimleri ise ve çoğunlukla ülkemizde bilinen isimleri ise Kara Bamya dır. Ömürleri ortalama 12 ay ile sınırlı kalan Afrika Bamyası uzunluk olarak iki metreyi rahat görebilir. Afrika Bamyası çiçekleri pembe tonlarında olan bir bitkidir. Afrika Bamyasının ana vatanı Arap yarımadasının alt kısımları olan sudan civarıdır. Ülkemizin her bölgesinde rahatlıkla yetiştirilebilir.

Afrika Bamyasının Hasat zamanı
Çiçekleri solduktan sonra kupa yaprakları tekrar kapanır ve kurumaya başlar bu zaman toplanır ve kurutulduktan sonra nemde uzak bir yerde porselen kaplarda muhafaza edilir. Malesef şifalı bitkiler toplama, kurutma, paketleme ve depolama işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca bitki örneğin 5 günde kurudu ise 2 gün daha kurumada bırakmak mahurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Sadece birki kökleri Güneşte kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. Şifalı bitkilerin aktarlarda açıkta satılması kalitesini kısa sürede sıfırlar.

Afrika Bamyasının Faydaları

Afrika Bamyasının en önemli özelliklerinde birisi iştah açmasıdır. İştah sorunu yaşayan kimseler Afrika Bamyası tüketerek iştah sorununa çare bulabilirler. Afrika Bamyasının diğer faydası ise bitkinin ana vatanı ile paralel olarak susuzluğa iyi gelmesi ve insan vücudundaki harareti almasıdır. Bu nedenle sıcak bölgelerde özellikle yaz mevsiminde yenilmesi sağlık açısında faydalıdır. Afrika bamyasının her hangi bir zararı olduğu söylenemez. Rahatlıkla tüketilebilecek bir bitkidir.

Çay: Bir kahve kaşığı ince kıyılmış, kurutulmuş hibiskus kupa yaprağı demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynarsu doldurulduktan sonra 5-10 dakika demlemeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir. İşin uzmanının tavsiyeleri doğrultusunda kullanılmalıdır.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR