Afrika Menekşesi Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde afrika menekşe çeşitleri, afrika menekşesi faydaları, afrika menekşesi özellikleri, afrika menekşesi bakımı gibi konuları ele alacağız.

Mor, pembe, şarap rengi ya da beyaz çiçekli afrika menekşeleri bugün birçok ülkede saksı çiçeği olarak kullanılır. Oysa ki anayurdu olan Doğu Afrika'nın kırlarında bu bitkiler kendiliğinden yetişir ve doğadaki 20 kadar türün hepsi mor çiçeklidir. Afrika'dan alınarak dah soğuk iklimli ülkelere götürüldüğünde bu kır bitkileri bir salon çiçeğine dönüşmüş ve renk renk, yalın veya katmerli çiçekler açan birçok çeşidi üretilmiştir.

Afrika Menekşesinin Yetiştirilmesi için Gerekli Şartlar

Sıcaklık: Ilık ortamları seven bitki, aşırı sıcak yerde veya sıcak hava akımlarına karşı bırakılırsa bozulur. Bulunduğu yerlerde sıcaklığın 13 derecenin altına düşmemesine dikkat edilmelidir.

Gübre: Bitki, mümkünse özel hazırlanmış Afrika Menekşesi sıvı gübresiyle, yoksa biraz fazla sulandırılmış standart sıvı gübre ile sıkça beslenmelidir.

Saksı Değiştirme: Bitkinin kökleri saksısını iyice doldurmuşsa, ilkbaharda saksı değiştirilip bir numara büyüğüne dikilirken, saksı toprağına eşit oranlarda perlit, yer kömürü yosunu ve vermikülit eklenmesi yararlı olur.
Toprak: Zengin karışımlı toprağı severler. Bitkiye uygun toprak hazırlamak için bahçe toprağına biraz yaprak çürüntüsü, Funda yaprağı ve kaba dere kumu karıştırılır.

Su: Bitki hafif nemli ortamları sever ve yazın bol su ister. Kışın suyu azaltılır. Yapraklarının lekelenmemesi için su veya sıvı gübre verilirken yaprakları ve çiçekleri ıslatılmamalıdır.

Işık: Yarı gölge yerleri sever. Üzerine doğrudan gelen güneş ışığı karşısında bırakılmamalıdır.Kaynak: MSX

İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR