Afrika Yaban Köpeği


Bu makalemizde Afrika Yaban Köpeği özellikleri, Afrika Yaban Köpekleri hakkında bilgi, Afrika Yaban Köpeği nerelerde yaşar gibi konuları ele alacağız.

Afrika yaban köpeği, köpekgiller familyasından Afrika'da yaşayan vahşi bir köpek türünün adıdır. Afrika Yaban Köpeğinin rengi siyah olmasına rağmen, bütün vücudu kahverengi, sarı, beyaz ve kırmızımsı lekelerle kaplıdır. Kürkü kısa, yer yer dökülmüş olduğundan, bazı yerlerinde çıplak et görünebilir. İri ve yuvarlak kulaklı, postu siyah, sarı ve beyaz benekli alacalı, son derece yırtıcı bir hayvandır. Çenesi uzun olduğu için rahat beş tonluk bir basınç yapabilir. Yani bir ısırıkla bir filin hortumunu rahat kökünden koparıp atabilir. Kafası dahil uzunluğu 90 cm'dir. Buna ek olarak 35 cm kuyruk gelir. Yerden omuz yüksekliği 70 cm'dir. Ağırlığı ise yaklaşık 25 kg dır. Bu ebatları ile çakal ile kurt arasında bir yer edinir. Zebra, geyik vb. hayvanlar da bu yırtıcı hayvanın avı olabilirler. Afrika Yaban Köpekleri Büyük Sahra'nın güney ve doğu kesimlerinde yaşarlar. Afrika Yaban köpekleri çocuklarını dünyaya getirdikten sonra yaklaşık altı ay tek besinleri süt olur. Bu altı ay dolduktan sonra süt ile ek besin olarak et ile beslenirler. Bir altı ay dolduktan sonra sütten kesilir ve kendi avlarını yemelerini öğretir. Genellikle yavrulara avlanmayı sürünün en baskını lider yapar. Bazen ava katılırlar. Yavrular iki yaşına geldiklerine anneleri onları doğaya salarlar. Doğaya salınan kardeşler hiç ayrılmaz ve kendi sürülerini kurarlar bazen de bir sürüye katılırlar.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR