Ağaç Hatmi Nedir, Özellikleri Nelerdir?


Bu makalemizde ağaç hatmi özellikleri, hatmi ağacı faydaları, hatmi ağacı bakımı, ağaç hatmi yetiştiriciliği, ağaç hatmi hakkında bilgi gibi konuları ele alacağız.

Odunsu ve güçlü bir gövde yapısına sahip olmayan, yazın; beyaz,pembe, eflatun çiçek açan bir ağaççıktır. Yerden dik dallanır ve vazo biçiminde biçim alır. Çiçek formu katmerli ve yalınkat olabilir.

Kısa saplı çiçekler hermafrodit ve beş taçlı, geniş çan biçiminde ve 6-8 cm çapında olup, yaprak koltuklarından çıkarlar. Anavatanı Hindistan ve Çin olan bitki kışın yaprağını döker. Aşırı soğuk bölgelerde yapraklardan sonra oluşan tomurcukları geç dönem donlarından etkilenebilir. Bitkiyi garanti altına almak için kuzeye bakan, öğleden sonra güneşli, duvar önlerini, rüzgarsız kuytu alanları tercih edin.

Aşırı donlardan zarar görür. -20 C sıcaklıklara kadar dayanır. Güneşli, sıcak ve korunaklı yerlerde iyi gelişir. Su isteği ortadır.Yaz yeşili yaprakları sürgün üzerinde almaçlı dizilişte, 5-10 cm. uzun, çoğunlukla üç dilimli, kenarları kaba dişli, üst yüzü koyu yeşil ve çıplak, tabanı yürek biçimindedir. Sürgünler önce tüylü, sonra tüysüz ve mavi-yeşil renklidir.

Şehir ve sahil şartlarına uygundur. Kenar tarhları, çit teşkili ve peyzaj planlamalarında münferit veya gruplar halinde diğer türler ile birlikte kullanılır.Kaynak: MSX

İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR