Ahududu Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde ahududu faydaları, ahududu ağacı, ahududu özellikleri, ahududu hakkında bilgi, ahududu içerisinde neler vardır, ahududu yetiştiriciliği gibi konuları ele alacağız.

Gülgillerden böğürtlen gibi çalı halinde, dikenli bir bitkidir. Kümeler halindedir. Kendiliğinden yetişir. Meyvesi duta benzer. Sarımtırak kırmızı portakal renginde, sulu ve güzel kokuludur. Meyveleri toplanıp, kurutulur. Reçel, şurup ve likör yapılır. Meyve olarak da tüketilir. Bu meyve, besin değerleri açısından oldukça zengindir. Yapılan araştırmalarda 100 gr. ahudududa bulunan besin değerleri şu şekildedir. 100 gr. ahudududa, 13,6 gr. karbonhidrat, 1,2 gr. protein, 0,5 gr. yağ, 3 gr. lif, 0,9 mgr. demir, 22 mgr. kalsiyum, 168 mgr. potasyum, 1 mgr. sodyum ve de 20 mgr potasyum bulunmaktadır. Bu meyvede 0 kolesterol bulunmaktadır.

Ahududunun Faydaları Nelerdir

Ahududu iyi bir kan yapıcı olmasının yanısıra mevcut kanı da temizler. Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Vücudu Terletir ve idrar söktürür. Kabızlığı giderir. Vücuda dinçlik verir. Ahududu özellikle doğum yapmak üzere olan hamile kadınlarda odlukça faydalıdır. Meyve, doğum sancılarını azaltmada yardımcı olmaktadır. Yine doğum olayını kolaylaştırma etkisi de bulunmaktadır. Ahududu, doğum yapacak olan kadınlarda rahim kasılmalarının düzeltilmesinde etkilidir. Göz iltihaplanmalarında suyuyla pansuman yapıldığında şifa verir. Bağırsakların çalışmasını düzene sokar. Kabızlığı giderir.Kaynak: MSX

İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR