Akbaba Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Bu makalemizde akbaba ne yer, akbaba özellikleri, akbabalar kaç yıl yaşar gibi konuları ele alacağız.

Akbaba, gündüz yırtıcıları takımının Yeni Dünya akbabaları familyasını ve Atmacagiller familyasına ait Eski Dünya akbabaları alt familyasını oluşturan ve iri, leş yiyen kuşların ortak adıdır. Akbaba terimi belirli bir taksonomik grubu karşılamaz.

Akbabaların Özellikleri Nelerdir?

Genel olarak bakıldığında akbabaların başları kel'dir ve çok büyük bir kursağa sahiptirler. Sahip oldukları iri ve çok güçlü gagaları sayesinde ele geçirdikleri leşi kolayca parçalamakta ve leşten geriye genelde bir şey bırakmazlar. İleri derecede görme yetenekleri vardır. Çevik ve güçlü pençelere sahiptirler. Erkek akbabalar, dişi akbabalardan daha büyük ve daha heybetlidirler. Ağırlıkları 7 kg. kadardır. Kanatları bir uçtan diğerine 2.5 metredir. Doğal hayatlarında ortalama olarak 100 yaşına kadar yaşadıkları bilinmektedir. Akbabalar, dik ve yüksek kayaların tepesinde, ağaç tepelerinde ve bazen de yerde yuva yaparlar. Çiftleşme döneminden sonra dişi akbaba 1 veya 2 yumurta yumurtlar ve genellikle 7 hafta ya da 8 hafta boyunca kuluçkada yatarak yavrularının yumurtadan çıkmalarını beklerler. Farklı türlerde akbabalar bulunmaktadır. Yaşadıkları coğrafyaya göre boyları ve ağırlıkları değişiklik göstermektedir. Çoğunun besin seçme alışkanlığı olmadığından genellikle leş, çöp, ve ara sırada canlı hayvan gibi ne bulurlarsa yerler. Yalnızca bazı türleri kaplumbağa kuzu gibi savunmasız hayvanlara saldırır. Akbabalar tek eşli bir üreme özelliği gösterirler.Kaynak: MSX

İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR