Akçaağaç Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde Akçaağaç faydaları, Akçaağaç şurubu, Akçaağaç yetiştiriciliği, Akçaağaç şurubu nasıl elde edilir gibi konuları ele alacağız.

Çoğunlukla kışın yaprağını döken ağaç ve ağaççık halinde bulunan odunsu bitkilerdir. Sürgünlerde karşılıklı olarak yer alan tomurcuklar ya kiremite benzer dizilen pullar veya dışarıdan görülen iki pul ile örtülmüştür. Uzun saplı yapraklar basit, loplu ya da tüysüdür. Yapraklar bazılarında sapından koparılınca süt çıkar. Boyu 20 m'ye kadar yükselebilir. Tahtası hafif ve sağlam bir ağaçtır. Yaprakları açık yeşil ya da beyaz-yeşil alaca renklidir. Yapraklarının alt yüzü tüylü, karşılıklı avuç içi şeklinde, üç parçalıdır. Çiçekleri sarı yeşildir. Yapraklarından, kabuklarından ve özsuyundan infüzyon yolu ile faydalanılır.

Akçaağaç Faydaları Nelerdir

Reçinesi cilde iyi gelir. Akçaağaç renkleri ve şekilleri ile peyzaj tasarımlarında en çok tercih edilen bitki seçeneklerinden biri olup, çok dekoratif ve dayanıklı bir bitki olduğundan peyzaj için doğru seçimlerden biridir. Akçaağaç odunu ağır, beyaz ve serttir. Bu özellikleri nedeni ile akçaağaç odunu mobilya yapımında da sıklıkla tercih edilir. Ayrıca, akçaağacın bazı türlerinin besi suyundan üretilen özel akçaağaç şurupları da bulunmaktadır. Akçaağaç şurubu tatlı bir şuruptur.

Akçaağaç Nasıl Yetiştirilir

Akçaağaçların tohumları genelde sonbaharda olgunlaşır. Akçaağaçlar her yıl tohum vermeyebilir. Tohumlar olgunlaştıktan sonra hemen ekilmelidirler. Saklamak istenirse o zaman 2 – 3 derecede depolanmalıdır. Tohumlar hemen ekilmeli ya da üç ay katlandıktan sonra ilkbaharda ekilmelidir. Çelikle üretim de yapılabilir. Nisan- mayıs aylarında çelik alınıp sisleme altında tutulmalıdırlar. Ayrıca bazı çeşitler tepe daldırma ile de üretilebilir. Aşı ile de üretim yapılabilir.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR