Akçaağaçgiller Ne Demektir?


Bu makalemizde v nedir, Akçaağaçgiller ne demek, Akçaağaçgiller özellikleri, Akçaağaçgil tohumları gibi konuları ele alacağız.

Akçaağaçgiller familyasının Acer cinsini oluşturan akçaağaçların, çalı ya da ağaç biçiminde 200 kadar çeşidi vardır. Yaprakları karşılıklı dizilişli, çiçekleri er dişi ya da tek eşeyli, çanak ve taç yaprakları 4-5 adet serbest ya da birleşik, ovaryum üst durumlu, şizokarp tipi meyvesi olan, ülkemizde 1 cins ve 11 türle temsil edilen, ağaç ya da çalı biçiminde olan bitkiler. Bunlardan çoğunun anayurdu Çin'dir.

Tüm akçaağaçların tohumları kanatlıdır ve hepsi yılda bir kez yaprak döker. Türlerden çoğunun yaprakları tıpkı çınar yaprağı gibi dilimli ya da "loplu"dur. Buna karşılık dişbudak yapraklı akçaağacın {Acer negundo) yaprakları üç ile yedi arasında yaprakçıktan oluşur. Kırmızı, yeşil ya da sarı renkte, küçük çiçekler açan akçaağaçlar, sonbaharda kırmızının değişik tonlanna bürünen yapraklarıyla çok güzel bir görüntü oluşturur.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR