Akdeniz Servisi Bitkisinin Özellikleri Nelerdir?


Bu makalemizde Akdeniz Servisi Bitkisi Özellikleri, Akdeniz Servisi Bitkisi ile ilgili bilgi, Akdeniz Servisi Bitkisi nerelerde yetişir gibi konuları ele alacağız.

Tür adı olan sempervirens, Latince'de "her dem yeşil" anlamındaki bir kelimeden gelir. 20-30 metre boylanma yapar. Mezarlık Servisi olarak da bilinen bu tür, kuru, derin ve kumlu topraklara ekilmelidir. Yaşlandıkça koyu yeşil olan yapraklarında siyaha kadar bir koyulaşma görülür. Minik kozalakları yıllar boyunca ağaç üzerinde kalır.Gri yeşil renkli pul yapraklar yumurtamsı, sık, kiremit gibi sürgünü örter, ucu küt ve reçinelidir.Kırmızımsı kahverengi gövde uzunlamasına ince kabuklar halinde çatlaklıdır. Ağaçların sert yapısı rüzgar önleyici olduğu için,rüzgar erozyonuna karşı kullanılır.

Akdeniz'in doğusundaki kuzeydoğu Libya, güneydoğu Yunanistan, Türkiye'nin güneyi, Kıbrıs, Suriye ve Ürdün'ün batısı ve Lübnan gibi bölgelere özgü bir servi (Cupressus) türüdür ama değişik bir nüfus olarak İran'da da bulunur.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR