Akuba Nedir, Özellikleri Nelerdir?


Bu makalemizde Akuba Nedir Özellikleri, akuba bitkisi özellikleri, akuba bitkisi üreticiliği, Akuba bitkisi hakkında bilgi gibi konuları ele alacağız.

Çok yıllık, yavaş büyüyen, herdem yeşil olan bir bitki çeşididir. Bol ışıktan hoşlanır fakat direk güneş ışığı almamalı, gölgede durmalıdırlar. Nisbi nem oranı yüksek, ılıman bölgelerde çok iyi gelişme gösterirler. En düşük sıcaklığın -15 0C nin altına düşmediği yerlerde açıkta yetiştirilir. Daha düşük sıcaklığın olduğu yerlerde ise kapalı mekânlarda taşınabilir büyük saksılar içinde yetiştirilir.

Nemli, geçirgen, derin ve kireçli topraklarda iyi gelişirler. Kuru ve fakir topraklar ile tuzlu ve ağır killi topraklarda da yetişebilir. Toprak isteği bakımından kanaatkar bir bitkidir. Şekil vermek amacıyla makaslanır. Budamaya çok dayanıklıdır. İyi gelişmesi için yaprak boğumundan budanmalıdır. Hep yeşil yaprakları derimsi ve parlak yeşil renkli, eliptik oval biçimli, 10-25 cm. uzun, küt dişli ve sivri uçludur. Genç sürgünler önceleri yeşil renkli ve tüylü, sonraları esmer boz ya da siyahımsı renkte ve tüysüzdür.

Akuba Üretimi

Tohum, çelik ve daldırma yöntemi ile üretimi yapılır. Tohum ile üretimde tohumlar olgunlaştıktan sonra toplanıp kabuklarından temizlenir. Daha sonra ise soğuk camekanlara ekilerek çimlenmeleri beklenir. Ya da +3 oC de 1 – 2 hafta soğuk katlamadan sonra ilkbaharda ekilir. Çelikle üretimde ise ekim-kasım aylarında o yıl ki sürgünlerden 10–15 cm uzunluğunda çelikler alınır. Alınan bu çelikler doğrudan açık alana dikilir. Çeliklerin herhangi bir hormon ile muamele edilmesine gerek yoktur. Ertesi yıl mayıs - haziran aylarında köklenen çelikler yerlerinden sökülüp yastıklara alınır. İlk yıl büyüme yavaş olur ve satış boyuna gelmesi için 3 yıl geçmesi gerekir. Daldırma ile üretim fazla tercih edilmese de yine de uygulanmaktadır. Bunun için kuvvetli gelişen 1 yaşındaki dallar bükülerek toprağa daldırılır. Bunlar sonbaharda köklenmiş olur ve sökülerek ana bitkiden ayrılırlar.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR