Anadolu Kestanesi Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde >Anadolu Kestanesi özellikleri, >Anadolu Kestanesi faydaları, >Anadolu Kestanesi ağacı kullanım yerleri gibi konuları ele alacağız.

Anavatanı güney Avrupa ve Asya olan, 20–35 m boy, 2 m çap yapabilen bir kestane çeşididir. Gençken düzgün olan gövde kabukları yaşlandıkça çatlaklı bir şekil alır. Genç sürgünler yeşilimsi gri daha sonra kırmızımsı kahverengiye dönüşür. Geniş mızraksı veya dar eliptik yapraklar sivri uçludur. Kuru, derin .verimli, potasça zengin ve asit topraklarda iyi gelişim gösterir. Mutedil rutubetli toprakların dışına çıkamaz. Kireçli toprakları sevmez.

Meyve 2-3 cm. büyük, yuvarlak olup nus meyvenin derimsi kabuklan üzerinde sık ve batıcı dikenler bulunur. Mayıs-Haziran'da açan erkek çiçekler 10-20 cm. büyük, dik ve şamdan gibi kedicikler halinde, dişi çiçekler ise bunların dibinde yer alır.

Anadolu Kestanesi faydaları nelerdir

Anadolu Kestanesi sağlam bir odun yapısına sahiptir. Bu nedenle inşaat sektöründe tercih edilir. Bir diğer özelliği ise Anadolu Kestanesi bitkisinin çiçeklerinden elde edilen balın oldukça sağlıklı olması ve faydalı olmasıdır.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR