ANEMİ Kansızlık nedir? nedenleri, belirtileri, tedavisi

Bu makalemizde kansızlık belirtileri ve tedavisi, anaemi tedavisi, anemi nasıl tedavi edilir, anemi belirtileri, anemi belirtileri nelerdir, kansızlık nedenleri, kansızlık tedavisi ne yenmeli gibi konuları ele alacağız.

Kanda bulunan kırmızı kan hücreleri (eritrositler) dokulara ve hücrelere oksijen taşırlar. Bunu içlerinde bulunan hemoglobin maddesi sayesinde yaparlar. Hemoglobin aynı zamanda kana kırmızı rengini de veren maddedir. Anemi (Kansızlık) hemoglobin miktarının yaş ve cinsiyete göre dünya sağlık örgütü tarafından kabul edilen kriterlerin altında kalmasıdır. Bu kriterler erişkin erkeklerde 13 g/dL, kadınlarda 12 g/dL nin altı kabul edilir. 6 ay ile 6 yaş arası çocuklarda 11 g/dL nin, 6-14 yaşlarda 12 g/dL nin altı anemidir.En sık rastlanan anemi türleri demir eksikliğine bağlı anemi, Folik asit eksikliğine bağlı anemi, Vitamin B-12 eksikliği anemisidir.

Demir Eksikliği Anemisi

Tanım olarak düşük miktarda demire bağlı olarak kanın kırmızı hücrelerindeki azalmadır. En sık görülen beslenme yetersizliği vücuda yetersiz demir alımıdır. Demir kandaki hemoglobine bağlanır ve oksijenin taşınmasına yardımcıdır.

Anemi Belirtileri Nelerdir

Demir eksikliğinde vakaların çoğunda bir belirti görülmez.Doktor tarafından yapılan kan tahlilleri sonucu teşhis konabilir.

1-Baş dönmesi, kulak çınlaması.

2- Tırnakların kaşık şeklini alması, çatlaklar oluşması.

3- Tahriş olmuş dil.

4-Yutarken zorlanma, ağrılı yutma.

Demir Açısından Zengin Besinler

Kırmızı et, karaciğer, balık, kuru üzüm ve yumurta sarısı demir açısından zengin gıdalardır. Un, ekmek ve tahıllar demir ile zenginleştirilmiş olabilir.

Anemi Tedavisi

Demir eksikliği tedavisinde uygulanan yöntem ağızdan demir ilacı verilmesidir.Doktorunuzun talimatlarına gore bu ilaçları kullanmalısınız.C vitaminiyle beraber ilacın verilmesi emilimini arttırır.Ve de bol miktarda demir açısından zengin olan yiyecekleri tüketmelisiniz.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR