ANTİOKSİDAN İÇEREN BESİNLER

Bu makalemizde antioksidan bakımından zengin besinler, antioksidan yiyecekler ve içecekler, antioksidan besinler, antioksidan yiyecekler, antioksidan içecekler gibi konuları ele alacağız.

İlerleyen yaşla birlikte bireyler daha genç bir görüntü için her türlü ürüne, ilaca başvururken bir yandan da ceplerini boşalttıklarının farkına varmazlar. Oysa ki bazı besinler daha sağlıklı ve genç görünmenizi sağlar. Bunlar antioksidan içeren besinlerdir. Antioksidan içeren besinler en güçlü yaşlanmayı geciktiricilerdir, aynı zamanda erişimi kolay ve ucuz tercihlerdir.Antioksidan olan likopenden zengin bu besinler, likopen, prostat kanseri riskini azaltıyor, kalp, damar sistemi hastalıklarına karşı koruyor.

AVOKADO

Yeni tanışmaya ve alışmaya başladığımız bir meyve olan avokado oldukça sağlıklı ve yararlı. Aynı zamanda anti-aging etkilerde gösteriyor. Amerika Diyetisyenler Derneği’nin hazırladığı bir rapora göre avokado içinde bulunan bileşikler sayesinde birçok besin öğesinin vücutta kullanılabilirliğini arttırıyor. Tekli doymamış yağ asitlerinden zengin olması nedeni ile vücutta kötü huylu kolesterolün miktarını azaltıcı etki gösteriyor. Anti-aging vitamini olarak adlandırılan E vitamininden zengin olması cildin güzelleşmesinde ve yaşlılık etkilerinin gecikmesine yardımcı oluyor. 

SARMISAK
Virüs ve bakteri enfeksiyonlarından koruyor, hazımsızlığı önlüyor, tansiyonu dengeliyor ve kolesterolü düşürüyor. Ayrıca iyi bir idrar söktürücü.

ÇAY
İçinde kateşinler ve quarsetin adı verilen çok güçlü antioksidantlar bulunuyor. Yemek borusu, mide, deri ve kimyasalların yol açtığı kanserlere karşı koruyucu; kolesterol üretimini düşürüyor, pıhtılaşmayı azaltıyor, kalp ve damar sistemi hastalıklarını önlüyor.

SOYA FASULYESİ
Anti-aging ve anti kanser etkiye sahip. Meme, bağırsak, akciğer, prostat, deri ve kan kanserine karşı koruyucu.

ÜZÜM, LİMON, KAYISI, KİRAZ, VİŞNE, KUŞBURNU
Antioksidan ve antikanserojendirler. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici, alerjiyi azaltıcı etkileri bulunuyor.

TURPGİLLER

Turpgillerden olan sebzeler yani Brüksel lahanası, lahana, karnabahar ve brokoli gibi sebzeler içerdikleri enzimler ve antioksidanlar sayesinde sadece kanser ile değil aynı zamanda yaşlanma ile de savaşıyorlar. Günde yaklaşık 120 gram bu sebzelerden tüketilmesi anti-aging mücadelenizde büyük destekçiniz olacaktır. 

Anti-Aging Beslenme Tavsiyeleri
- Fazla miktarda karbonhidrat, şeker, tam yağlı süt ve süt ürünleri, kafein (çay, kahve, çikolata, kola), sigara, alkol, beyaz un, işlenmiş besinler, yapay renklendiriciler, katkı maddeleri, Monosodyum Glutamat (MSG), yağda kızarmış besinler, cipslerden uzak durun.
- Güçlü birer antioksidan kaynağı olan sebze ve meyvelere sofranızda yer verin.
- Tuzlanmış ve tütsülenmiş besinleri yemeyin.
- Kırmızı et tüketimini haftada 1-2 kezle sınırlayarak beyaz et;tavuk, balık tüketimine daha fazla yer verin.
- Et yemeklerinizi doymuş yağ içeriği yüksek olan etin kendi yağıyla pişirin, ekstra yağ ilave etmeyin.
- Kalsiyumun en iyi kaynağı olan süt ve süt ürünlerinde tam yağlı ürünler yerine yarım yağlı ya da yağsız ürünleri tercih edin.
- Tam tahıl ürünlerini kullanın.
- Kızartma-kavurmalar yerine haşlama, fırın, buğulama gibi sağlıklı yöntemleri tercih edin.
- Tüm vücut hücreleri için elzem olan suyu gündelik yaşamınızın bir parçası haline getirin.
- Sporu, en azından günlük rutin yürüyüşlerle destekleyerek hayatınızın bir parçası haline getirin ve fiziksel olarak aktif bir yaşam sürmeye çalışın.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR