Arabayı Oluşturan Parçalar Nelerdir?


Yanma Odası Nasıl Çalışır

Bu makalemizde arabanın kaputunda neler var, araba motor parçaları isimleri, arabanın ön takım parçaları, motor parçaları ve görevleri, araba parçaları nelerdir, motor parçaları ve özellikleri gibi konuları ele alacağız.


Piston Ü.Ö.N. de iken üst tarafında kalan boşluğa yanma odası denir. Yanma olayı yanma odasında gerçekleşir. Yanma olayının sonucunda yakıttaki kimyasal enerji önce ısı enerjisine dönüştürülür. Ortaya çıkan ısı enerjisi piston biyel mekanizmasıyla da mekanik enerjiye çevrilir. Motorlarda genellikle yanma odası silindir kapaklarında bulunur. Bazı motorlarda ise yanma odasının bir kısmı piston üzerinde mevcuttur. Motorlarda iyi bir karışımın oluşmasında ve iyi bir yanmanın gerçekleşebilmesinde yanma odaları büyük bir rol oynar.

Piston Nasıl ÇalışırGenellikle gri dökme demirden, yumuşak dökme çelikten, alüminyum alaşımından veya bazı dizel motorlarında olduğu gibi, krom-nikel katkılı çeliklerden ve hadde demirinden yapılır. Gri dökme demirden yapılan pistonlar aşınmaya dayanıklı olmakla beraber, gri dökme demire az miktarda çelik katıldığı zaman, dökme yumuşak çelik elde edilir ki, dayanıklılığı, aşınmaya karşı direnci ve nisbeten hafifliği nedeniyle, piston yapımında tercih edilmektedir. Dökme demir ve çelik döküm pistonları daha çok traktör ve yol makinalarında kullanılan ağır hizmet tipi motorlarda tercih edilmektedir.

Debriyaj Nedir Debriyaj Nasıl ÇalışırDöner durumdaki bir parçanın hareketini aynı eksen üzerinde bulunan başka bir parçaya iletmek ya da iletilmekte olan bu hareketi istendiği zaman durdurma görevinde kullanılan mekanik düzeneğe debriyaj ismi verilir. Konumuz olan ve motorlu taşıtlarda kullanılan debriyajlar krank mili ekseninde olmak üzere motor ile vites kutusu arasına bağlanır ve motordan vites kutusuna hareket iletimini sağlar. İstenildiğinde motor çalışmasına devam ettiği halde, bu hareket iletimini durdurur.

Krank Mili Nedir Nasıl ÇalışırKrank mili, piston kolunun strok hareketini dönme hareketine çevirir ve bu şekilde bir tork (döndürme kuvveti) oluşturur. Krank mili; supap düzenine, yağ pompasına, yakıt püskürtme pompasına, su pompasına ve yardımcı donanımlara (örneğin alternatör, hidrolik direksiyon pompası vb. gibi) hareket verir. Krank milleri dökümden veya dövme çelikten imal edilmiştir. Malzemesinde kesintisiz lif yapısı mevcuttur. Bu durum malzemenin dayanıklı olmasına olumlu etki yapar. Sfero grafit yada krom vanadyum ile molibden alaşımlı ısıl işleminden geçirilmiş çelikle dökme demirden imal edilirler.

Egzantrik Mili Nedir Nasıl Çalışır

                       

Hareketini krank milinden alan motorun yardımcı milidir. Dört zamanlı bir motorda krank mili iki tur yaptığında kam mili bir tur yapar. İki zamanlı motorlarda ise, bu birebir oranındadır. Egzantrik milinin amacı, sübapların açılma-kapanma zamanlarını ayarlamaktır. Motor devriyle orantılı çalışan bu mil, motorun düzgün çalışması için çok ince ayar yapılarak motor üzerine konumlandırılmıştır. Kam milleri yüksek kaliteli karbon çeliklerinden genellikle döküm yöntemi ile imal edilir. Genellikle kaliteli çelik alaşımlarından presle dövülerek yada dökülerek tek parça olarak üretilirler. Mil üzerinde muylular, kamlar ve hareket verme dişlileri vardır.

Diferansiyel Nedir Nasıl ÇalışırDifransiyel her iki aks ile aynı zamanda çalışırken aksların farklı hızda dönmelerini sağlayarak virajlarda stabilite sağlar. Tüm arabalarda viraj alırken dışarda bulunan teker daha fazla mesafe kat edeceğinden daha içerde bulunan tekere göre daha hızlı dönecektir. Tahrik edilen tekerler aynı motor tarafından tahrik edildiğinden eğer tek serbestlik dereceli bir mekanizma kullanılır ise, her iki teker aynı miktar döndürüleceğinden dolayı, araç kayar. Bunu önlemek için tekerlekler diferansiyel olarak adlandırılan iki serbestlik dereceli bir konik planet dişli sistemi ile tahrik edilirler.

Fren Nasıl ÇalışırFren sistemi, motorlu taşıtın yavaşlamasını ve durmasını sağlayan düzenek. Yokuş aşağı inen taşıtın hız kazanmasını önlemek, duran taşıtın bu durumunu sürdürmek üzere de kullanılır. Fren sistemi taşıttaki kinetik enerjiyi sürtünme yoluyla ısı enerjisine çevirerek taşıtın durmasını veya yavaşlamasını sağlar. Bir araçta fren sistemi ne kadar güçlü ve etkiliyse o araç da o kadar güvenlidir diyebiliriz. Günümüzün bütün modern araçlarında disk frenler kullanılır. Fren pedalına bastığınızda sistemdeki hidrolik sıvının yerini değiştirmiş olursunuz, bu değişim fren disklerine bir piston yardımıyla iletildiğinde araç disk üzerindeki sürtünme kuvvetinin etkisiyle yavaşlamaya başlar. Ne kadar fazla güç uygularsanız disk o kadar baskıya maruz kalır ve tekerleğin dönüş hızı yavaşlar.

ABS Nedir Nasıl ÇalışırGeleneksel fren sistemlerinde, sert bir fren yapıldığında, fren balataları lastiğin dönüşünü tamamen durdurarak tekerleği kitler. Ancak hızla yol alan aracın ağırlığı, tekerleklerin kilitlenmesi durumunda aracın lastiklerin üzerinde kaymasına yol aşabilir ve bu durumda fren yapılmasına karşın aracın durması güçleşir. Özellikle yağmur, kar vs. nedenlerle kayganlaşmış zeminlerde, araç tekerleklerinin fren esnasında kilitlenmesi, sert fren durumunda aracın yol üzerinde kayması nedeniyle neredeyse hiç hız kaybetmemesine ve bunun sonucu olarak da ağır trafik kazalarına neden olabilir. ABS fren sisteminde ise, frenler tekerleklerin tamamen durmasını engellemekte ve çok sert bir fren yapılmış olsa dahi tekerleğin az bir hızla dönmesine izin vermekte ve böylece aracın mümkün olduğunca kaymasını engellemektedir. Bu nedenle ABS fren sistemine sahip araçlarda sert fren esnasında aracın duruş mesafesi daha kısa ve bu nedenle araç güvenliği daha yüksektir.

Direksiyon Nasıl ÇalışırSistem genel olarak hidrolik pompa, yön kontrol valfı, silindir, emniyet valfı, depo, filtre ve ara elemanlardan oluşur.Hidrolik direksiyonun direksiyon eforunu sağlayan iki ayrı tipi vardır, birinci tip motor gücünü kullanan hidrolik bir sistemdir. Diğerinde ise bir elektrik motor kullanılır. ikincisi için , ön bagaj kompartmanı içinde bağımsız bir elektrik motorlu pompa kullanılır. Her ikisi de hidrolik basınç üretir ve bu basınç hidrolik silindir içinde bir piston üzerinde uygulanır. Böylece hidrolik basınç kremayer eforu için pinyona yardım eder. Bu yardımın miktarı basıncın miktarına bağlı olarak pistonun üzerine uygulanır. Bu nedenle, eğer daha fazla direksiyon kuvveti gerekirse, basınç yükselmelidir. Hidrolik basınç içindeki değişim, direksiyon ana miline bağlı bir kumanda valfi ile sağlanır.

Süspansiyon Nedir Nasıl ÇalışırOtomobildeki süspansiyon sisteminin amacı, lastiklerle yol arasındaki sürtünmeyi maksimum yaparak, sürüş stabilitesini optimum seviyeye çıkartmak ve kusursuz dönüş yapılabilmesini sağlamaktır. Bu araç içinde seyahat edenlerin güvenliği ve rahatı için birincil dereceden önemlidir. Eğer yollarımız kusursuz düzlükte olsaydı, süspansiyon sistemlerine bu kadar fazla ihtiyaç duyulmazdı.

Tork Konverter Nedir Nasıl ÇalışırBir aktarmanın taşıt hareketsizken motorun serbestçe dönmesine izin vermesi, harekete geçtikten sonra bağlantıyı sağlaması ve bu ikisi arasındaki geçiş süresinde kısmi kavrama yapabilmesi gerekir. Bu geçiş düz şanzımanlı taşıtlarda sürücünün kavramanın baskı kuvvetini ayarlamasıyla gerçekleşir. Otomatik şanzımanlarda ise tork konvertörü adı verilen tor(simit) şeklinde bir kavrama bulunur. Bahsedilen bütün görevlerin altından kolayca kalkarken karşılığında motordan cüzi bir miktar güç çalar. Bu cihaz pervane benzeri bir adet pompa, yine pervaneyi andıran bir adet türbin ve bu ikisi arasında bulunan ve tek yönlü çalışan üçüncü bir pervaneden(stator) oluşur. Konvertör haznesine ve motora doğrudan bağlı olan pompa, hazneyi tamamen doldurmuş olan yağı(ATF-automatic transmission fluid) türbine çarptırır. Türbin de şanzıman dişlilerine bağlıdır. Mekanizmayı karşılıklı duran iki adet vantilatör gibi düşünebilirsiniz. Vantilatörlerin birini çalıştırırsanız öteki de hava itkisi dolayısıyla ters yönde dönmeye başlayacaktır. Aradaki fark, tork konvertöründe havadan çok daha yoğun ve basınç altında sıkışmayan bir akışkan olmasıdır. Pompanın kanatları yağı yönlendirecek şekilde hafifçe kıvrıktır. Yağ pompaya ortadan girer, merkezkaç kuvvetiyle dış kenardan pompayı terk eder. Dış kenardan türbine giren yağ, bu sefer ortadan, yani dairenin merkezinden türbini terk eder. Türbinin kanatları yağın hızından ideal miktarda faydalanması için oldukça kıvrıktır. Orta boşluktan türbini terk eden yağ statora girer. Statorun kanatları türbinden gelen yağı çevirerek tekrar pompaya yöneltir. Yağ statoru türbin ve pompanın aksi yönde dönmeye zorlar. Bu sırada enerji kaybedilmemesi için statorun dönmemesi gerekir. Bu da tek yönlü bir kavramayla sağlanır. Stator, diğer iki bileşenle aynı yöne dönmekte serbesttir, fakat zıt yönde dönmez. Bunu bisikletlerdeki kontra-pedal gibi düşünebilirsiniz.

Ateşleme Sistemi Nasıl Çalışırİçten yanmalı motorlar 100 seneden fazladır popüler olarak kullanılan, düşük verimi, çevre kirliliğe neden olması, ağır ve hantal olması gibi birçok eksi yönüne rağmen vazgeçilemeyen sistemler olmuştur. Günümüzde son derece komplike şekilde ve ince ayarlara dayalı biçimde çalışan bu motorlar, genel olarak Otto Motoru yani benzin motoru olarak bilinir. İçten yanmalı motorların en önemli örneği olan bu tip motorlar, yanma odası içerisine emme kanalından alınan hava-yakıt karışımının buji ile ateşlenmesi sonucunda pistonu aşağı ittirmesi prensibine dayalı olarak çalışır. Ateşleme gelişigüzel birşekilde yapılmaz, distribütör tarafından ayarlanmış bir düzeni vardır ve bujiler bu sıraya göre ateşleme yaparlar. En çok kullanılan motor tipi dört zamanlı olandır.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR