Ardıç Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde ardıç tohumu neye iyi gelir, ardıç meyvesi ne işe yarar, ardıç ağacı yaprağı, ardıç nasıl yenir, ardıcın faydaları, ardıç ağacı nerelerde yetişir, ardıç meyvesi nerede bulunur, ardıcın faydası gibi konuları ele alacağız.

Servigillerden, güzel kokulu yapraklarını kışın da dökmeyen, yuvarlak kara yemişleri ilaç olarak kullanılan, kozalaklılardan; 2-5 metre boyunda bir ağaçtır. Yaprakları ince, uzun, sivri ve güzel kokuludur. Meyveleri; siyah, parlak kozalak şeklindedir. Bunlara “Ardıç tohumu” da denilir. Kasım ve Aralık aylarında toplanıp, kurutulur. Bir çok çeşidi vardır.

Ardıç Ağacının Özellikleri

Yüksek dağlar, ovalar,bataklıklar ve ormanlarda yetişir. Üremesi için bir başka türe bağlı olabilmektedir. Ardıç tohumları yere dökülür ancak bu tohumlar bir ardıç kuşu tarafından yenmedikçe çimlenme gerçekleşmez. Ardıç kuşunun sindirim sisteminde ardıç ağacının tohumlarının kabukları açılır. Ardıç kuşu dışkısı ile birlikte toprağa karışan tohumlar kolayca çimlenir. Çok geniş bir yetişme alanı olan ardıç bazen çalı biçiminde olabilirken bazen de yüksekliği 10 metreyi bulan ağaçlar şeklinde doğa bulunabilmektedir. Ardıç, juniperus cins ismi ile de tanınmaktadır. Ardıç ağacının bir çok türü mevcuttur. Ardıç fidanının büyümesi diğer ağaçlara göre yavaştır. Fidanın 1,5 ile 2 metre arasına gelmesi için yıllar gerekebilir. Fidanın ağaç halini alması ise onlarca yıl sürmektedir.

Ardıcın Faydaları Nelerdir

– Mideyi güçlendirmektedir.
– Metabolizmayı uyarmaktadır.
– İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.
– Mikrop öldürücü özelliğe sahiptir.
– Ardıç meyveleri kişilerin vücut direncini arttırarak zindelik verir.
– Mide,akciğer, bağırsak ve kanı temizlemektedir.
– Kişilerin iç kramplarını gevşetmektedir

Ardıç Nasıl Kullanılır

Hafifce dövülmüş meyvelerinden 1 çorba kaşığı ardıç 400 gr. kaynayan suya atılarak su ateşten indirilir. 2 saat demlendirilerek günde 4 defa yemeklerden önce içilir.

Yan Etkileri: Böbrek hastalarına ve hamilelere yasaktır. 6 haftadan fazla kullanılmaz.
Makale bilgilendirme amaçlı olup işin uzmanının tavsiyeleri doğrultusunda kullanınız.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR