ASTİGMAT nedir? nedenleri, sebepleri, tedavisi

Bu makalemizde astigmat nasıl düzelir, astigmat uzak mı yakın mı, astigmat nedenleri, astigmat tedavisi, astigmat tedavisi nasıl olur, astigmat nedir kısaca, astigmat özellikleri, astigmat belirtileri gibi konuları ele alacağız.

Astigmat gözünüzün ön yüzeyindeki tabaka olan korneanın şeklinin hafifçe bozuk olmasından kaynaklanır. Bu şekil bozukluğu ışığın gözün arka tarafındaki retina tabakasına odaklanmasına engel olur.Korneanın yuvarlak olmadığı , yumurta şeklinde olduğu bır durumdur. Astigmatı olan kişiler uzak ve veya yakında bulanık veya gölgeli görürler. Görüntü hiçbir zaman keskin değildir. Bir yönde net olan çizgiler 90 derece aksinde bulanık görülebilirler.

Astigmat Belirtileri

Baş ve göz çevresinde ağrı, bulanık görme, gölgeli veya çift görme, sık arpacık oluşması, uzun süren kirpik dibi iltihabı gibi belirtiler astigmat bulgusu olabilir. Daha net görme eforu baş ağrısı ve göz etrafında ağrı ,baskı yapabilir ve kişi kolay yorulup işi bırakmak zorunda kalabilir.

Astigmat Tedavisi

Birçok insanda bir dereceye kadar astigmat vardır. Belli bir dereceye kadar ve şikayet yoksa tevdavi gerektirmez. Kapsamlı bir optometrik inceleme;  astigmatı tespit etme ve derecesini bulma testlerini içerir. Astigmatın birçok derecesi, uygun önerilmiş gözlükler ve/veya kontakt lenslerle optik olarak tedavi edilebilir.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR