At Kestanesi Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde at kestanesinin faydaları, at kestanesi ne işe yarar nasıl kullanılır, at kestanesi yenirmi, at kestanesi kremi, at kestanesi nasıl kullanılır, at kestanesi faydaları nelerdir gibi konuları ele alacağız.

At kestanesinin yemişinden elde edilen ürünler sadece harici kullanım için uygundur. İşlenmemiş at kestanesinde bulunan “esculin” zehirlidir ve ciddi zehirlenmelere yol açabilir. Tüm bu olumsuz etkilerinden korunmak için at kestanesi özü, kabuğu, yemişi ya da yaprağı içeren ürünleri kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Atkestanegiller familyasından; 15-30 metre yüksekliğinde süs bitkisi olarak yetiştirilen iri bir gölge ağacıdır. Baş parmak şeklinde büyük yaprakları vardır. Nisan-Temmuz aylarında çiçek açar. Meyveleri kestaneye benzer. Meyveleri sonbaharda toplanır. İçindeki eskülin esansından dolayı kan dolaşımına tesir eder. P vitamini özelliklerine sahiptir.

At Kestanesinin Faydaları Nelerdir

  • Harici olarak egzama tedavisinde kullanılır
  • Yapraklarından hazırlanan çay uyumaya yardımcı olur
  • Romatizma ağrılarının hafifletilmesinde kullanılır
  • Soğuk algınlığına iyi gelir
  • At kestanesi içeren jeller veya kremler burkulma sonucu oluşan şişliği alır
  • At kestanesi kremleri varis tedavisinde kullanılır
  • Harici kullanımda hemoroid tedavisine yardımcı olur
  • Yapraklarından hazırlanan çay ateşi düşürür
At Kestanesinin Zararları

At Kestanesi, doğru toplanma, işlenme ve doğru kullanma yöntemlerine riayet edildiği zaman mucizeler yaratan şifalı bir bitki olmakla birlikte, yanlış toplanma, işlenme ve yanlış kullanım sonucunda sonu ölümle sonuçlanabilecek durumlar ortaya çıkarabilir. Çünkü at kestanesi özünde öldürücü zehir barındır çiğ veya kaynatmak suretiyle kullanılması son derece tehlikelidir. Aynı zamanda tablet halinde satılan at kestanesi haplarını da asla doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR