Atlas Sediri Nedir?


Bu makalemizde Atlas Sediri Nedir özellikleri, Atlas Sediri hakkında bilgi, Atlas Sediri ağacı özellikleri, Atlas Sediri kullanım alanları gibi konuları ele alacağız.

40 m ye kadar boy ve 3 m kadar da kutur büyümesi gösterirler. Piramit biçimlidirler. Dipten itibaren dallanma gösterirler. Yaşlanınca da bu formunu kaybetmezler. Yaprakları mavi - yeşil, gümüşi gri ve nadiren açık ya da koyu yeşil renkli olup 2-2,5 cm uzunluğundadır. Kozalakları parlak açık kahverengi, 5-7 cm uzunlukta ve uç kısmı basıktır. Doğal olarak Cezayir ve Fas'ın Atlas dağlarında yetişir. Pullarla örtülü olan tomurcuklar oldukça küçüktür. Gençlikte ve orta yaşlarda kazık kök yaparlar, ileri yaşlarda yürek kök sistemine dönüşür. Tohumla üretimi kolaydır. Tohumlar ilkbahar ve sonbaharda kolaylıkla çimlenirler. Toplanan tohumlar kar yağmadan veya kar yağarken (hektara 300-400 Kg arasında) ekim yapılacak alana saçılmak suretiyle yapılır.

Kullanım Alanları

Kağıtlık lif
Yapı Sektörü
Sanayi
Park
Bahçe
Yol (Alle) ağacı
Peyzaj
Mobilya
Direk
Doğrama
Gemi / Tekne


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR