Bamya Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde bamyanın faydaları, bamyanın faydaları nelerdir, bamyanın besin değeri, bamyanın içersinde neler vardır, bamya nedir gibi konuları ele alacağız.

Son derece besleyici olan bamya yeşil rengi ile yenilebilen değerli besinlerimiz den bir tanesidir. Bu yıllık yeşil bitki Abelmoschus esculentus yani ebegümecigiller ailesine ait ve ılıman iklimlerde yetişen bir sebze çeşididir. Bamya A vitamini açısından oldukça zengindir. Epeyce sağlıklı olan bamya bitkisi beta karoten, lutein, ksantin, oksindalar ve flavonoidler gibi bileşikler içermektedir.

Bamyanın Faydaları Nelerdir

1. Stres ve depresyonu azaltırken, sinir sistemini korumaya da yardım eder. 2. İçinde bulunan C vitamini, güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmak için gereklidir. 3. K vitamini güçlü kemikler inşa etmek ve kemik yapısını korumak için gereklidir. Kan pıhtılaşma proteinlerinin üretimi için önemli bir etkendir. 4. Demir, kalsiyum, manganez ve magnezyum gibi mineraller barındırır. 5. Kilo vermek isteyenler bamyayı tercih edebilir. Bamya, içeriğindeki yüksek lif oranı sayesinde tokluk hissi yaratır. 6. Çözünür ve çözünmez lifler içerir. Çözünebilir lif metabolik toksinleri yok eder. Böylece kalp hastalığı riskini azaltır ve sindirim sistemi ile vücuttan dışarı zararlı toksinlerin atılmasını sağlar. 7. Ülseri önlemede önemli bir etkisi olan bamya, sindirim sistemindeki asidi nötralize eder. 8. Retinayı korur ve kataraktını önlemede büyük destek olur.

(100 gram) taze çiğ bamya için besin değeri aşağıda verilmiştir;

Vitaminler:

Vitamin A 375 IU
Vitamin E 0.36 mg
Vitamin K 53 mcg
Pantotenik Asit 0.245 mg
Folat 88 mcg
Niasin 1 mg
Piridoksin 0.215 mg
Riboflavin 0.060 mg
Tiamin 0.200 mg
Vitamin C 21.1 mg

Mineraller:

Magnezyum 57 mg
Manganez 0.990 mg
Kalsiyum 81 mg
Bakır 0.094 mg
Fosfor 63 mg
Sodyum 8 mg
Potasyum 303 mg
Demir 0.80 mg
Selenyum 0,7 mcg
Çinko 0.60 mg

Besin Değerleri:

Diyet Lif % 9
Toplam Yağ 0,1
Kolesterol 0 mg
Enerji % 1.5
Karbonhidratlar 7.03 g
Protein 2 g


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR