BASUR nedir? nedenleri, belirtileri, tedavisi

Bu makalemizde basur nedir, basur nedir ne iyi gelir, basur neden olur, basur nedenleri, basur belirtileri, basur tedavisi, basur nasıl tedavi edilir, basur nasıl geçer, basur hastalığı özellikleri, basur hemoroid nedir gibi konuları ele alacağız.

Beslenme ve sağlık önlemleriyle denetim altında tutulabilen, ama çoğu kez cerrahi çözüm gerektiren yaygın bir hastalıktır. Basurlar iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. İç basur; makatın içinde meydana gelen basurlara verilen isimdir. Dış basur; makatın dışında, küçük, yuvarlak, eflatuni renkte tümörlerdir. HEMOROİD ( BASUR ) makat bölgesindeki  damarların genişlemesi yani varisidir.Hemoroidin ana nedeni kabızlıktır  ve kalıtımsal özellikte taşımaktadır. Hemoroidli hastaların çoğunda  uzun süren kabızlık vardır ve ailede birçok hemoroidli şahıs bulunmaktadır.  Makat bölgesinde 3 ana toplar damar ağı mevcuttur. Bir tane solda, iki tane sağda. Bunlara toplardamar yastıkları denir.Kabızlık nedeni ile bunlar genişler ve iç hemoroidleri oluşturur. Zamanla bunlar makat dışına sürüklenir ve dışkılama esnasında dışarı sarkar. Bunlar dış basurlardır. Sık sık kanamaya sebep olur. Kanamanın sebebi bu damarların tahrip olması sonucu delinmesidir.

Basurun Tedavisi

Hastaların çoğu utandıkları için doktora başvurmazlar ve kendileri krem ve fitillerle tedavi yapmaya çalışırlar. Ancak bilinmelidir ki makattan kanama sadece hemoroidlerde olmaz. Kanamaya neden olabilecek birçok hastalığın yanında özellikle orta yaş ve üstündeki hastalarda barsak kanseri mutlaka şüphelenilmesi gereken önemli bir hastalıktır. Tedavide ilk şart, kabızlığı gidermektir.Fazla rahatsız etmeyen basur vakalarında hastaların rahatsızlığın etkisini en aza indirgeyebilmesi için yeme-içme alışkanlıklarına dikkat etmesi ve bir doktorun talimatları doğrultusunda yeme-içmesini yapması iyi olur.Uzman ekip ve gerekli aletlerle, hemoroidlerin(basurların) ağrısız, anestezisiz ve hastaneye yatmaksızın ayaktan 1-2 seans tedaviyle tümüyle giderilmesi mümkündür. Jimnastik, yürüme ve yüzme gibi düzenli egzersizler hasta için çok yararlıdir. Dar iç çamaşırlarından ve giysilerden kaçınmak gerekir.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR