Bezelyenin Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde bezelyenin faydaları, bezelyenin faydaları nelerdir, bezelyenin besin değeri, şeker hastaları bezelye yiyeybilirmi gibi konuları ele alacağız.

Bezelye protein, lif ve nişasta açısından zengin bir besin türüdür. Bezelye lif yönünden zengin olması ve kalp damar hastalıklarında koruyucu, kötü kolesterolü düşürücü ve kan şekerini dengeleyici özellikleri ile ön plana çıkar.

Bezelyenin Faydalarını Sıralarsak;

* Kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur.
* Kalp ve damar sağlığımızı korur. Bu şifalı sebzeyi tüketerek kalbinizi koruyabilirsiniz.
* Süper bir prebiyotik etkisi vardır.
* Sindirim sisteminin rahatlamasına yardım eder. Hazımsızlığı önlemesi de bezelye faydaları arasındadır. Bu şifalı bitkiyi tüketerek yediklerinizi kolay sindirebilirsiniz. Bu nedenle bağırsaklarınız da rahatlar.
* Çocuklar için de ideal bir yiyecektir. Enerji vermesi sebebiyle çocuklar için idealdir. Okulda, sokakta, evde çocuklar hemen hemen her yerde çok hareketlidir. Bu nedenle de çokça enerji harcar ve yorgun düşerler. İşte bezelye enerji vererek yorgun düşmeyi engeller.
* Mendel’in bezelye deneyi de oldukça meşhurdur ve herkes tarafından bilinir. Melezleme yoluyla değişik bilgiler elde etmiştir.
* Kolesterolün dengelenmesine yardım etmesi bezelyenin faydaları arasındadır.
* İyi bir folik asit ve askorbik asit kaynağıdır. Bunun yanında önemli ölçüde A, C ve K vitaminlerini barındırır. Bu nedenle günlük K vitamini ihtiyacını önemli ölçüde karşılamaya yardım eder.
* Beyindeki nörolojik hastalıkların tedavisine yardım eder.
* Akciğer kanseri ve diğer birçok kanser türüne karşı koruma sağlar.
* Demir, manganez, bakır, çinko ve kalsiyum içerir.
* Düşük kalorili yiyecekler yiyerek kilo almamayı sağlayabilirsiniz. İşte bezelye sayesinde kilo verebilirsiniz. Düşük kalorisi nedeniyle korkmadan bol bol tüketebilirsiniz.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR