BÖBREK TAŞLARININ sebepleri, nedenleri, tedavisi

Bu makalemizde böbrek taşları özellikleri, böbrek taşı nasıl düşürülür, böbrek taşı düşürme yolları, böbrek taşı tedavisi, böbrek taşı nasıl geçer gibi konuları ele alacağız.

Erkeklerin 10%’unda ve bayanların 3%’ünde hayatlarının bir döneminde böbrek taşı oluşur. Ve bunların çoğunda , başka taş gelişimi ihtimali yüksek olduğu için , hastalık kronik bir hal alır.Böbrek taşlarından korunmanın ilk koşulu günde en az 2 litre su içmektir. Çay, kahve ve kola tüketimini ise sınırlandırmak gerekir. 20 ile 40 yaş arası daha sık görülür. Erkeklerde daha fazla karşılaşılan bu rahatsızlık idrardaki kalsiyum, oksalat veya ürik asit gibi maddelerin idrardaki yüksek miktarda bulunması sonucu oluşur. Bu maddeler kristaller halinde büyüyerek böbrek taşlarını meydana getirirler. Bu taşlar hareket ederek idrar yoluyla atılabilir fakat idrar kanalının herhangi bir yerinde takılarak idrar akışına engel oluşturan taşlar genellikle korkulan şiddetli böbrek ağrılarına sebep olur.

Böbrek Taşlarının Tedavisi

İdrara çıkmaları geciktirmemek önemlidir.Önleyici tedbir, idrar söktürücü kürlerle (az minarelli, hafif su kürleri çok yararlıdır) ve taşa göre değişen bir beslenme rejimi ile (çikolata hiç yenmeyip, az et, belirli sebzeler yenerek) alınır.Alkollü içki ve baharattan her zaman kaçınılmalıdır.Sakin, aşırı yorgunluktan uzak bir hayat tavsiye edilir.Böbrek ağrıları damardan veya adeleden ağrı kesici iğne yapılarak tedavi edilir.Kesin istirahat şarttır.Büyük taşlar için cerrahi müdahaleye başvurulur.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR