Brokoli Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde brokoli nedir faydaları, brokolinin faydaları, brokoli nasıl tüketilmeli, brokolinin besin değeri, brokoli içeçriği, brokoli nelere iyi gelir gibi konuları ele alacağız.

Brokoli, lahana, karnabahar, alabaş, Brüksel lahanası ve şalgamla aynı familyada, kalın ve etli çiçek sapları da yenilebilen bir sebze türüdür. Brokolinin, çok sayıda dalı olmakta ve çiçekleri bu dalların ucunda oluşmaktadır. Brokolinin başları açıkta ve korunmasız olarak gelişir. Brokolinin gövdesi yaklaşık olarak 50-90 cm uzunlukta olmaktadır.

Uzmanlar, brokolide, havuçtakinden daha fazla beta karoten bulunduğunu söyleyerek, bu sebeple yenilebilecek, suyu içilebilecek en iyi besinlerden biri olduğunu söylüyor. Beta karotenin, güçlü bir kanser savaşçısı olduğunu vurgulayan uzmanlar, yemek borusu, mide, bağırsak kanserleri tehlikesini azalttığını ifade ediyorlar. Brokoli içeriği C vitamini açısından oldukça zengindir ve C vitamini ihtiyacımızı büyük ölçüde karşılar aynı zamanda sadece bununla kalmaz ve bağışıklık sistemimizi de güçlendirir.

Brokolinin Faydaları Nelerdir

Brokoli bedeni kanser tehlikesine karşı korur: Yapılan son bilimsel araştırmalar, Turpgiller familyasındaki sebzelerin kansere karşı bedeni koruduğu; özellikle brokoli yenilmesinin, akciğer, kolon (kalınbağırsak) ve prostat kanserlerine yakalanma riskini iyice azalttığını ortaya çıkarmıştır.

Yüksek oranlarda demir ile folik asit içeren brokoli kansızlığı önlemeye yardımcı olur. Bunun yanında doğum yapacak kadınların, spina bifida (yani omurganın bir yanının açık olması) hastalığına yakalanmış çocuk doğurması riskini en aza indirir.

Brokoli, yüksek oranlarda A vitamini kaynağı betakaroten ile C ve E vitaminleri içerir: Kalp hastalıklarına yakalanma, kalp krizi geçirme ve katarakt illetine tutulma gibi rizikoları da en aza indirger.

Brokoli ve diğer yeşil yapraklı sebzeler karotenoid familyasına ait olan lutein ve zeaksantin isimli, gözün lenslerinde yoğun olarak bulunan kuvvetli fitokimyasal antioksidan maddeleri bolca içerir.

Yapılan çalışmalar, brokolinin, iskelet sisteminin gelişimi ve sağlıklı kalmasında zorunlu bir element olan kalsiyumu, günlük tüketilen birçok gıdadan çok daha fazla içerdiğini göstermektedir.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR