Çamın Özellikleri Nelerdir?


Bu makalemizde çam ağacı özellikleri, çam ağacı faydaları, çam ağacı yetiştiriciliği, çam ağacı hakkında bilgi gibi konuları ele alacağız.

Çam, Pinaceae familyasından Pinus cinsinden orman ağaçlarını içeren iğne yapraklı türlere verilen isim. Çamlar değişik ortam koşullarında yetişerek ormanlar meydana getirirler. Ayrıca yaz, kış yapraklarını dökmedikleri, havayı temizledikleri için bahçelerde, parklarda da yetiştirilirler. Reçineli olan kabuğu genellikle pullu ve kalın bir yapıya sahiptir. Gövdesi yenilebilen çam ağaçları A - C gibi yüksek vitaminler içerir. Kabuğunu çiğ olarak yemek de mümkündür.Çam ağacının kozalakları erkek ve dişi olabilirler. Erkek olanlar polen döken küçük kozalaklardır ve kısa süreliğine çıkarlar.Dişi kozalaklar ise odunsu, iri bir yapıya sahiptirler. Döllenme özellikleri vardır ve uzun süre kalabilmektedirler.

Çam Ağacının Faydaları Nelerdir?

Çam Ağacının bulunduğu ortamdaki hava astım hastalarına iyi gelir.
Çam Ağacının filizleri ve taze yaprakları kaynatılıp bal ile tadlandırıp içildiğinde kanı temizler.
Çam Ağacı ayrıca Romatizma ağrılarına, astım, bronşit, idrar sökücü, yara iyileştirici, karaciğer ağrıları gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir.
Çam Ağacı kabuğu sirke ile karıştırılıp gargara yapıldığında diş ağrılarını kesmektedir.
Kabukları kaynatılıp bal ile karıştırıldığında balgam sökücü özelliği gösterirler.

Çam Nasıl Yetiştirilir?

Bahçelerde, parklarda çamlar fidandan yetiştirilir. Çamı bahçelerde tohumlarından da yetiştirmek mümkündür. Bunun için olgun bir kozalağı, baş aşağı, bir fıçı toprağa dikmeli, bunu üç, dört yıllık oluncaya kadar ılık bir yerde muhafaza etmelidir. Sonrasında dikilmek istenen yere dikilebilir.
Makale bilgilendirme amaçlı olup işin uzmanının tavsiyeleri doğrultusunda kullanınız.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR