Çarkıfelek Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde çarkıfelek çiçeği faydaları, çarkıfelek çiçeği nerede yetişir, çarkıfelek çiçeği özellikleri, çarkıfelek çiçeği ile ilgili bilgi, çarkıfelek çiçeği faydaları nelerdir gibi konuları ele alacağız.

Çarkıfelek, çarkıfelekgiller familyasından yaklaşık 500 türden oluşan asma ya da sarmaşık tipteki bitki cinsi. 9 m’ye ulaşabilen bu sarmaşık çalı Güney Amerika’nın yerlisidir. Gölgeli ve nemli duvar dipleri ve kameryeleri sevip sarmaşarak yetişen otsu ya da ağaçsı sarmaşıktır. 5 - 7 parçalı koyu yeşil yaprakları almaşık dizilişli; yaz boyunca açan tekerlek biçimindeki gösterişli çiçekleri erguvani, pembe ya da kırmızı renkte ve iridir. Bitki, tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çoğaltılır. Üretimi tohumdan ya da çelikten çoğaltılması yapılır. Asma sülüğü gibi helezonik tutmaçlarla tutunarak hızlı büyür. Çoğu sıcak iklim bitkisidir.

Çarkıfelek Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Parkinson hastalığı ve isteri gibi durumlarda sinirsel nöbetleri giderir.
Zona hastalığı gibi sinir ağrılarında da yatıştırıcı etkisi vardır.
Kişinin yaşadığı gerginlik ve endişelilik hallerini gidermede yardımcı olur.
Sinirleri yatıştırır.
Sinirsel ve kronik uykusuzluklara şifa olur.
Makale bilgilendirme amaçlı olup işin uzmanının tavsiyeleri doğrultusunda kullanınız.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR