Çayır Düğmesi Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde çayır düğmesi nedir, çayır düğmesi faydaları, çayır düğmesinin faydaları, çayır düğmesi nedir faydaları gibi konuları ele alacağız.

Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika ’nın ılıman bölgelerinde ve de genellikle çayırlık, çimenlik, olan nemli yerlerde, su kenarlarında ve ormanların kenarlarında yetişen bir bitki türüdür. Üretimi kolay olup mart - nisan aylarında saksı veya kasalara ekilerek sıcak yerlerde muhafaza edilir ve fideleri nisan ayında bahçe ve tarlalara ekilir. Çayır düğmesi kuraklığa ve hastalıklara karşı dayanıklı bir mera tohumudur. Çiçek açamadan önce toplanırsa taş anasonu ile karıştırılabilir, bu yüzden çiçek açtıktan sonra toplamaya başlanarak hasat işi yapılmalıdır.

Çayır Düğmesinin Faydaları Nelerdir?

İştah açıcıdır, kaşıntılarda, gaz giderici, sindirim sistemini düzenleyici, İç kanamaları önleyici, özellikle de bayanlarda uzun süren ağrılı ve sancılı kanamalara (antihemorojik) karşı, depresyonu önleyici, idrar söktürücü, ishal kesici, kan temizleyici ve kan dindirici, basurda ve menapoz rahatsızlıklarında kullanılır. İshal kesmek için taze kök kullanılabilir. Ayrıca çayır düğmesi yağı boğaz iltihabı, soğuk algınlığı ve bronşite oldukça iyi gelir.

Kullanımı

1 bardak kaynar suya, 10 - 12 gr ufalanmış bitkinin kökü, sapı konduktan sonra 10 dk bekletilir, günde 2 bardak içilir.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR