Ağız ve Diş Sağlığı hakkında bilgiler, soru cevaplar


Bu makalemizde ağız ve diş sağlığı hakkında bilgiler, diş sağlığı ile ilgili sorular ve cevapları, diş hekimine sorulacak sorular, ağız ile ilgili sorular gibi konuları ele alacağız.

Soru: oğlum 7 yaşında süt dişleri dokulup yerine kalıcı dişleri çıkmaya başladı ama alttan 3 dişi cıktı ve yerine 2 tane kalıcı dişi geldi 3. dişin cıkmasına yer acaba sadece 2 dişmi gelecek yoksa bu bir sorunmu bir uzmana gorunelimmi yardımcı olursanız sevinirim bu konudada hic bir bilgimiz yok tesekkurler

Hiç merak etmeyin mutlaka gelecektir. Dişlerin cıkması pek cok cocukta cok uzun zaman alır. Çocukluk doneminde 20 tane sut dişi olur. Daha sonra bunlar dusup yavas yavas cenede genisleyerek 20 yas dişleri haric 28 tane diş agızda yerini alır. Tum bu dişlerin yerleşmesi 12-14 lu yasları bulur. Ama genede cocugunuzu hiç pedodontist(cocuk diş hekimi) ve ortodontist gormedi ise goturup genel bir kontrol ve gelişim hakkında bilgi almanız iyi olacaktır.

Soru: 4 yaşında ki oğlum metal para ısırdı bir dişi siyahlaştı ne yapmalıyız

Dişinin rengi koyulaştı ise travmaya baglı olarak dişi ölmüş olabilir. Takibi gerkiyor. Ozellikle cocuk diş hekimliği(pedodonti) konusunda çalısan bir hekime gitmenizi oneririm.

----------

Soru: 4 gun once dısımı çektım ve şişti hala daha şişliği inmedi ve grip oldum sanırım atesım var halsızım yorgunum heryerım agrıyor sizce ne yapmalıyım

Ozellikle zor cekimlerden sonra bu tur sişliklerin olmasını bekleriz. Cekim yapılan tarafa dogru yatmayın. Isıya baglı olarak sişlik artar. Buz uygulamanız sizi rahatlatacaktır. Gribe baglıda vucut direncinizin dusmesi bu durummu daha agır gecirmenize sebep oluyor. Grip icin dahiliye doktoruna danısarak ilaç almanızı durmunuzu ayrıca diş hekiminizede bildirmenizi oneririm.

----------

Soru: mhb hocam ben 23 yaşındayım benim üstteki bütün dişlerim kaplama kaplamada zamanla diş etinde morarma olur mu çok takıyorum

Metal destekli kaplamalarınız var ise bu tip kalpalamar estetik olmayan bu tur gorun yulere neden olabiliyor. Metal desteksiz porselen kaplamalarda içinde metal olmadıgı için porselene beglı renklenmeler olmaz. Ayrıca dişeti problemi nedeniylede bu tur renk degisiklikleri olabilir. O zamanda dişeti tedavisi olmanız gerekir.

----------

Soru: dişlerimde düzenli fırçalamama rağmen nikotin lekeleri oluşmaya başladı gibi.Temizletme dışında bir şey yapılabilir mi?sigara bırakılınca zamanla kaybolur mu?

Sıgara bırakılınca nikotin lekeleri kendiliğnden kaybolmaz. Bu renklenmelere sadece nikotin değil cay kahve soya sosu kırmızı sarap gıbı baska boyayıcı ajanlarda neden olur. Fakat en etkilisi sıgaradır. Diş hekiminize yaptıracagınız temizlik işlemi ile bu nikotinlerde kurulusunuz. Sonra dikkat etmemiz gereken temizlikten sonra ilk 24 saat mumkun oldukca sıgara da dahil olmak uzere boyayıcı ajan almamanız.

----------

Soru: ben yırmı yasındayım ust damagımda ıkı tane dıs var. ne yapmalıyım yada nasıl bır tedavı uygulanmalı?

Buyuk bir olasılıkla bahsettiginiz dişler kopek dişleridir. Ortodontik ve cerrahi teavi ile bu dişler yerlerine yerlestirilir. Bunu için bir ortodontiste geitmeniz gerekiyor.

Soru: 19 yaştan itibaren arka dişler çektirilerse çıkarmı?

Artık diş gelişimi tamamlandıgı için çekil yerden yeni bir dişş cıkmaz. Ama henuz 20 yaş dişşleriniz çıkmadı ise ve 20 yas dişleriniz oluşmus ise bu dişler daha sonra en arka bolgeden cıkacaktır.

----------

Soru: dişime kanal tedavisi yapıldı.2-3 gün ağrır dediler.ama benim dişim apse yaptı normalmi?

En kısa surede hekiminize danısmanızı onerirm.

----------

Soru: benim ön dişler ayrık ve çok rahatsız oluyorum.birleştirmek istiyorum ama çok pahalıdır diyolar.sizce ne yapmalıyım.çok pahalı bi tedavisi var mı.ayrıca nasıl tedavi ettirebilirim.anlayacağım şekilde yazarsanız sevinirim.neolur cvp.

Boşluğun buyuklugune baglı olarak kac dişin tedavi edilecegini tespi etmek gerekir. 1 –1.5mm gibi bir boşluk var ise iyi bir kompozit dolgu uygulaması ile daha hesaplı bir tedavi yaptırtabilirisniz. Estetik bu kadar mesafedeki bir boşluk için oldukça tatmin edici olur. Ama bu boşuk cok daha geniş ve birkac dişte ise o zaman estetik konusunda yogun olarak calısan bir hekime gitmenızı oneririm. Bu hekim dişetlerinizde kucuk duzenlemeler yaparak (dişlerinizin tedaviden sonra devrik-egikmiş gibi gorunmemsini saglamak icin)porselen laminalar (lens kalınlıgında dişin sadece dış yuzune yapıstırılan) ile tedavinizi yapacaktır. Laminate veneer tedavisi diş basına uygulanacak malzemeye gore yaklasık olarak 600TL ile 2000TL arasında degismektedir.

----------

Soru: merhaba duygun hanım benim iki dişime kanal tedavisi uygulandı sağ köpek dişi ve onun hemen yanındakine kararma falan oluyormuş zamanla bunun olmasını engellemek mümkün mü yada kanal tedavisi olan bir dişide beyazlatma işlemi yapılabilir mi teşekkürler...

Kanal tedavisi gormus dişlerde zaman icinde yapılan tedaviye baglı olarak dişin renginde koyulasma meydana gelebilir. Bu dişlere internal bleaching denen beyazlatma işlemi uygulanarak eski rengine kavusması kolayca sağlanabilir.

----------

Soru: 20 lik dişlerim çıkıyor beni çok rahatsız etmedi zaman zaman ağrı yapıyor sadece.benim sorunum yüzümün şişmesi sizce bu normal mi dişlerimden mi kaynaklanıyor yoksa başka bir sebebi var mıdır?teşekkür ederim iyi günler

Yuzunuzdeki şişlik 20 yas dişlerinizin cıkmasına baglı yarattıgı iltahabi durumdan yada sizinde bahsettiginiz gibi baska dişteki problemden kaynaklanıyor olabilir. En kısa zamanda diş hekiminize gidip muayene olup probleme yonelik tedavi olmanızı oneririm.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR