Beynimin hangi yanını kullanıyorum? Test


Bu makalemizde beynimin hangi yanını kullanıyorum, beynimin hangi tarafını kullanıyorum, beyin testi yap gibi konuları ele alacağız.

Uzmanlara göre herkes ağırlıklı olarak bir yarım küreyi kullanıyor ve bu meslek seçiminde bile rol oynuyor. Sizde hani yarımküreyi daha fazla kullandığınızı basit bir testle öğrenebilirsiniz.

Vücudumuzun patronu olarak nitelendirebileceğimiz en önemli organımız beyin. Genel olarak bir bütün olsa da sağ ve sol yarımküreleri farklı farlı misyonlara sahip. Uzmanlara göre herkes ağırlıklı olarak bir yarım küreyi kullanıyor ve bu meslek seçiminde bile rol oynuyor. Sizde hani yarımküreyi daha fazla kullandığınızı basit bir testle öğrenebilirsiniz.

Uzmanlar sağ ve sol beyin yarımkürelerinden baskın olan tarafa göre kişinin yeteneklerinin mesleğinin hatta zekâsının farklı olacağını belirtiyor. Reem Nöroloji Merkezi'nden Dr. Mehmet Yavuz sol beynin konuşma ve duygu durum merkezini barındırması sebebi ile sağ beyinden daha önemli görevler üstlendiğini ve daha baskın olduğunu söylüyor. Dr. Yavuz sağ beyinin de özellikle boyut ve hacim değerlendirmelerinde ön plana çıktığını bilgiyi şekil ve hayal gücü ile işlemede önemli görev üstlendiğini de sözlerine ekliyor...
Dünyada yapılan birçok araştırmanın da gösterdiği üzere sağ ve sol beyin farklı fonksiyonlara sahiptir. Sağ beynin baskın olduğu kişilerde bilgiyi şekil ve hayal gücü ile işleme özelliği gelişmiştir. Yani estetik zeka için sağ beyine ihtiyaç olmaktadır. Mühendislik mimarlık yazarlık müzisyenlik gibi mesleklere sahip kişilerde sağ beyin özelliklerinin baskın durumda olduğunu önemle vurgulayan uzmanlar 'Sağ beyin fonksiyonları iyi olmayan kişilerden iyi şair besteci mimar çıkmayabilir' yorumunda bulunuyor...
Liderler beynini iyi kullanıyor...
Beynin iki yarımküresini birbirine bağlayan "korpus kallosum" adlı sinir lifleri yaptığı köprüsel yapı sayesinde bilgi alışverişini sağlıyor. Korpus kallosum ne kadar İyi gelişmiş ise insanın bir bütün olarak beyinsel yeteneklerini sergilemesi ve beynini bir bütün olarak global maksimum kullanması o kadar artıyor ve üst düzeye çıkıyor Eğer korpus kallosum iyi gelişmemişse o zaman sağ ve sol beyinden hangisi baskın ise kişi o özellikleri ön plana çıkararak hayatını sürdürüyor. Toplumda lider kişilerin beynini global olarak iyi kullanmayı beceren kişiler olduğunu söyleyebiliriz. Bu kişilerde beyin ve vücut ilişkileri çapraz yürür. Dolayısı ile korpus kallosum’un yetersiz geliştiği kişiler lider olma vasıflarını taşıyamıyorlar.
Sağ ve sol el kullanımı meslek seçiminde etkili...
Sağ ve sol el kullanımı ile hangi beynin daha baskın olduğu arasında önemli bir ilişki olduğunu belirten uzmanlar "Günlük hayatta sol elini kullanan kişilerin sağ beyinleri baskın durumdadır. Eğer kişi sağ elini kullanıyorsa o zaman da sol beyin baskındır. Bu nedenle şunu diyebiliriz ki solak olanlarda sağ beyin baskın durumda olacağı için bunlarda mimarlık yeteneği ve müzisyenlik kabiliyetleri iyi gelişmiştir. Sağ ve sol beyni baskın kişiler matematiksel yeteneğe sahip olabilir ancak sağ beyin daha çok matematiğin geometri sol beyin ise cebirsel bölümü ile ilgilenir. Buradan şu netice çıkıyor ki solak olan bir çocuğun mimarlığa ya da güzel sanatlara yönlendirilmesi gerekebilir. Bireyin fen ya da konuşma becerisi gerektiren avukatlık veya pazarlama gibi bir meslekle uğraşması hata olabilir. Çünkü sol beyin konuşma becerilerinde rol oynar. Eğer solak bir kişi hukuk mesleğini seçmişse avukatlığı değil estetik muhakeme yeteneğine yönelten sağ beyinden dolayı hakimliği tercih etmeli.
Hangi taraf daha baskın?
Sağ elini kullanan kişilerde sol beyin özelliklerinin sol elini kullananlarda ise sağ beyin özelliklerinin baskın olduğu kabul ediliyor. Siz de hangi tarafın daha belirleyici olduğunu belirlemek için aşağıdaki testi uygulayabilirsiniz.
1. Okuldayken hangi dersleri daha çok severdiniz?
a) Türkçe resim sosyal vb.
b) Fenle ilgili olanları
2. Hangi tip sporları yapmaktan hoşlanırsınız?
a) Tek başına yapılan sporları
b) Takım sporlarını
3. Gördüğünüz rüyaları hangi sıklıkta hatırlarsınız?
a) Çoğunlukla hatırlarım
b) Ender olarak hatırlarım
4. Ellerinizi ve mimiklerinizi konuşurken ne sıklıkta kullanırsınız?
a) Çok kullanırım
b) Çok az kullanırım
5. İki elinizin parmaklarını birbirine geçirerek kapatın. Hangi elinizin baş parmağı üstte kalıyor?
a) Sağ
b) Sol
6. Şu an saatin kaç olduğunu tahmin edin şimdi saate bakın yanılma payınız ne kadar?
a) On dakikadan fazla
b) On dakikadan az

7. Aşağıdakilerden hangisini daha kolay hatırlarsınız?

a) insanların yüzlerini
b) İnsanların isimlerini
8. İki gözünü açık tutarak elinizdeki kalemi bir cam kenarı veya kapı kenarı ile hizalayın. Önce sol gözünüzü sonra sağ gözünüzü kapatın. Hangi gözünüzü kapatınca kalem daha az oynuyor?
a) Sağ gözümü kapatınca
b) Sol gözümü kapatınca
DEĞERLENDİRME
"A" ların sayısı fazla ise SAĞ beyniniz daha gelişmiştir...
Ben SAĞ beyinli biriyim çünkü...
Hayal ederim sanatı severim sanatsal
Becerilerimle şaşırtırım
Hissederim iyi şiir ve roman yazabilirim
Koku ve tat gibi duyularım gelişmiştir
Sezgilerimi kullanırım ve içgüdülerim kuvvetlidir
Yeni şeyler üretirim
Sübjektifim
Boyutları iyi algılarım
Bir bütün olarak görürüm
Duygularımla hareket ederim…
B" lerin sayısı fazla ise SOL beyniniz daha gelişmiştir...
Ben SOL beyinli biriyim çünkü... Mantık yürütürüm
Sınıflandırma ve tasnife önem veririm Analitik düşünmeye çalışırım Matematiksel işlemlerden sıkılmam Dili iyi kullanırım ve ikna kabiliyetim iyidir Bütünü değil parçayı görürüm Sistemli ve disiplinli çalışırım Objektif davranırım...


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR