Doğu Anadolu Bölgesinin Tarihi Yerleri Nerelerdir?


Bu makalemizde doğu anadolu bölgesi tarihi yerleri resimli, doğu anadolu bölgesi tarihi yerleri kısaca, doğu anadolu bölgesinin turistik yerleri, doğu anadolu bölgesinin doğal güzellikleri, doğu anadolu bölgesinin gezilecek yerleri gibi konuları ele alacağız.

Başlıca Tarihi Yerleri

Nemrut (Malatya)
Ardahan Kalesi(Ardahan)
Fethiye Camii(Kars)
Harmandöven Kervansarayı(Iğdır)
İshak Paşa Sarayı(Ağrı)
Çifte Minareli Medrese(Erzurum)
Malazgirt Kalesi(Muş)
Van Kalesi(Van)
Akdamar Kilisesi(Van)
Mama Hatun Külliyesi(Erzincan)

Doğu Anadolu Bölgesi; Türkiynin, coğrafi alan bakımından en büyük, en yüksek ve en engebeli bölgesidir. Yaklaşık 163.000 km²lik yüzölçümüyle ülkenin %21ini kaplar. Karadeniz, İç Anadolu, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ile komşudur. Ayrıca Gürcistan, Ermenistan, Nahçıvan, İran ve Irakla da sınırı vardır. Ortalama yüksekliği 2.000 m. dolayındadır. Türkiyenin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı (5.137 m.), Cilo Dağındaki Reşko Zirvesi (4.135 m.) ve Süphan Dağı (4.058 m.) bu bölgededir.

Bölgenin nüfusu, 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre 6 milyon 137 bin 414tür. Nüfusun 3 milyon 255 bin 896sı kentlerde, 2 milyon 881 bin 518i köylerdedir. Yıllık nüfus artış hızı binde 13.75 ile Türkiye ortalamasının altındadır.

 

Kayısı Denilince İlk Akla Gelen Kent Malatya. Doğu Anadolu Bölgesinin en büyük ve en gelişmiş ili olup ekonomik ve sosyal açıdan Türkiye ortalamasının üzerinde bir ildir. Malatya ve çevresi tarihin ilk çağlarından itibaren birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Nemrut dağının önemli bir bölümü Malatya sınırları içindedir .Ziyaret etmek isteyenlere Malatya üzeri gitmelerini tavsiye ederiz.Şehirde konaklama ve gezmek için bir çok ideal tesis ve mekan bulunmaktadır.İrili ufaklı çok sayıda akarsuyun suladığı kent, başta dünyaca ünlü kayısısı olmak üzere çeşitli meyvelerin yetiştiği verimli bir ovanın ortasında yer alır. Kentin kuzeyindeki Battalgazi önemli bir tarihi merkezdir. Burada bulunan kale, ilk defa M.S. 1. yüzyılda Roma imparatoru Titus tarafından yaptırılmış ve 12. yüzyılda Selçuklular tarafından esaslı bir şekilde restore edilmiştir. Selçuklu dönemine ait diğer bir yapı da eyvanlı camii planının Anadoludaki tek örneği olan Battalgazi Ulu Camiidir. Battalgazi yolunda, il merkezine 4 km. uzaklıkta Aslantepe arkeolojik sit alanı bulunur.

Erzurum, Palandöken Dağlarının deniz seviyesinden 1.950 m. yükseklikteki eteklerinde kurulmuş; Doğu Anadolunun büyük illerinden ve kültür merkezidir. Kentte bulunan Atatürk Üniversitesi, Türkiyenin en iyi yükseköğretim kurumlarından biridir.

Yüzlerce yıllık geçmişi olan camileri, tabya, kule ve kümbetleriyle Erzurum, zengin bir tarih hazinesidir. Kentin sembolü konumundaki Çifte Minareli Medrese, Selçuklu dönemine aittir. Kentin en önemli camileri, Ulu Camii (12. yüzyıl) ve Lala Mustafa Paşa Camiidir (16. yüzyıl). Rüstem Paşa Kervansarayı, Kanuni Sultan Süleymanın Sadrazamı olan Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. 16. yüzyıl Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan kervansaray, bugün çarşı olarak kullanılmaktadır. Çarşı içerisinde, kentin ünlü oltu taşını işleyen atölye ve galeriler bulunmaktadır. 1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Erzurum halkının topyekün gösterdiği kahramanlıkları temsilen dikilmiş olan Aziziye Anıtı, kentin en önemli eserlerindendir. Savaş sırasında kenti savunmak için yapılmış olan tabyalar, çevredeki stratejik tepeler üzerinde yer alırlar. 23 Temmuz 1919 tarihinde yapılan Erzurum Kongresinin anısını yaşatmak amacıyla kongrenin yapıldığı bina müzeye dönüştürülmüştür. Palandöken Kayak Merkezi Erzurumun 5 km. güneyindedir. Dünyanın en uzun ve dik kayak pistleri arasında yer alır. Dik yarlara sahip olan Tortum Gölü ve Şelalesi, Aras Nehri üzerine, Selçuklular tarafından 13. yüzyılda yaptırılmış olan 220 m. uzunluğundaki Çobandede Köprüsü ile Pasinler ve Oltu Kaleleri, Erzurum çevresindeki diğer tarihi ve turistik yerler arasındadır.

Çevresi Dağlık, Ortası Bağlık. Halk arasında eskiden beri çevresi dağlık, ortası bağlık olarak bilinen Erzincan kenti için yapılan bu tanımlama, ilin coğrafi durumunu belirtir. İl topraklarını kuzey ve güneyde dağ sıraları kuşatır. Bunların arasında kalan akarsu havzalarında verimli topraklar vardır. Bağlarla kaplı olan Erzincan Ovası, tarihin erken devirlerinden beri büyük medeniyetlerin beşiği olmuştur. Erzincan bağlarının Karaparmak üzümü ünlüdür. Kentte halen yaşatılmakta olan geleneksel bakır işleme sanatı önemlidir. Çevresinde yer alan tarihi yapılar arasında, Tercanda bulunan Mama Hatun Türbesi ve Kervansarayı (12. yüzyıl), Urartulara ait önemli bir yerleşim merkezi olan Altıntepe (M.Ö. 1.000); Kemahta bulunan Kale, Melik Gazi Kümbeti ve Gülali Bey Camii (12. yüzyıl) sayılabilir. Kafkasya Kapısı Kars, Doğu Anadolunun Kafkasya Kapısı olarak adlandırılan ilidir. Arpaçaya karı şan Kars Suyunun doğu kıyısında kurulmuştur. Kentte Ruslar tarafından yapılmış ilgi çekici birçok yapı bulunmaktadır. 1828, 1855 ve 1877de Ruslar tarafından üç kez işgale uğrayan Kars, yaklaşık 40 yıl Rus egemenliği altında kalmıştır. Kentin sembolü konumundaki tarihi Kars Kalesi, 1152?de Saltukoğlu İzzeddin Han tarafından yaptırılmıştır. Kars Kalesinin güneyinde Havariler Müzesi yer alır. Müze 10. yüzyılda 12 havari adına inşa edilmiş olan eski bir kilisedir. Kars çevresinin en önemli tarihi kenti Anidir. Antik çağda bir kale kenti olarak kurulan Ani, 10. yüzyılda Bagratid Krallığının başkenti olmuştur. Antik kentte bulunan surlar, Menucehr Camii, Selçuk Sarayı, Nakışlı, Keseli, Meryem Ana ve Abugamrents Müze kiliseleri görülmeye değer güzelliktedir. Karsın, çevresi ormanlarla kaplı ilçesi olan Sarıkamış, doğal güzellikleriyle tanınır. İlçede Birinci Dünya Savaşı sırasında şehit düşen Türk askerleri için dikilmiş anıt ile Rus Çarı Nikola için yaptırılmış olan av köşkü görülmeye değerdir. İlçe aynı zamanda tüm yörenin kış sporları merkezidir.

Ağrı ve Nuhun Gemisi Ağrı ili İran transit yolu üzerinde, denizden 1.640 m. yükseklikte kurulmuştur. Tarihi çok eskilere dayanan ilin en ilgi çekici köşesi, hem heybetli görünüşü hem de Nuh Efsanesi ile dünyaca ünlü olan Ağrı Dağıdır. İle adını veren Ağrı Dağı, 5.137 m. ile Türkiyenin ve Avrupanın en yüksek dağıdır. Ağrının en önemli ilçesi Doğubeyazıttır. Doğu Anadolunun en heybetli yapısı olan İshak Paşa Sarayı buradadır. Sarayın karşısında ilk defa Urartular tarafından yapılan Doğubeyazıt Kalesi yer alır. Asıl kale 1388 de Şehzade Beyazıt tarafından yaptırılmış ve onun adını almıştır. Ağrının Diyadin ilçesinde Doğu Anadolunun Pamukkalesi olarak nitelendirilen Diyadin Kaplıcaları bulunur. 3.542 m. yükseklikteki Tendürek Dağının eteklerindeki kaplıca, ayrıca fotoğraf severler için ideal bir doğal güzelliktir.

Göller ve Nehirler Kenti Elazığ Elazığ, mor dağların çevrelediği geniş ovaların ortasında doğal güzelliklerle dolu bir göller ve nehirler kentidir. Ünlü gezgin Hommaire de Hellin Masallardaki şehirlerin gerçek örneği olarak söz ettiği Harput, yaz aylarında buz gibi suları ve manzarası ile eşi bulunmaz bir dinlenme yeridir. Artukoğulları, Selçuklular ve Osmanlı döneminden kalma tarihi eserleri ile de doğal bir açık hava müzesini andırmaktadır.

Huş Ağaçları İçindeki Tunceli Tunceli, zengin flora ve fauna yaşamıyla çevreye ayrı bir güzellik katar. Kentte bulunan Munzur Vadisi Milli Parkı, dünyada nesli giderek tükenmekte olan Huş ağaçlarıyla kaplıdır. Tarihi Hititlere kadar uzanan Tunceli ilinde Asur, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda kale, anıt, cami ve sütun ilgi çeker. Kentin doğal boyalarla yapılan kilimleri, yünden dokunan renkli Dersim Çorapları ve kenger bitkisinin köklerinden elde edilen güzel kokulu sakızları ünlüdür. Bingöl. Adını bölgedeki buzul göllerinden alan Bingöl ili, 1971 yılında uğradığı deprem felaketinden sonra yapılan yeni binalarla modern bir görünüm kazanmıştır. İlin kuzeyindeki Bingöl Dağları üzerinde, buzulların erimesiyle oluşmuş sayısız buzul gölleri yer alır. İlde ayrıca, çok sayıda şifalı kaplıca ve hamam bulunur. Bingöl-Yolçatı Kayak Merkezi ise kayak severlerin uğrak yerlerden biridir. Muşun Yüksek Dağları ve Yeşil Yaylaları. Türk tarihinde önemli bir yere sahip olan Muş ili, gerek ekonomik varlığıyla gerekse doğal güzellikleriyle ülkenin ilgi çeken köşelerinden biridir. Türklerin Anadoluya ilk adım attıkları yer olan Malazgirt ilçesindeki kale, son derece görkemli bir görünüme sahiptir. Bitlis. Türkiyenin önemli tütün üretim merkezlerinden biri olan Bitlis ili, dağlar arasında yaklaşık 1.400 m. yükseklikteki bir yayla üzerinde kurulmuştur. Türkiyenin üçüncü büyük dağı olan 4.058 m. yüksekliğindeki Süphan Dağının eteklerinde, ziyaretçileri hayran bırakan doğal güzelliğe sahip ormanlar ve göller yer alır.turkeyarena.net Orta Çağdan kalma çok değerli eserlerin bulunduğu Van Gölü kıyısında yer alan Ahlat, kentin en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Türk sanatçılarının birbirinden güzel eserleri Van Gölünün turkuaz tonlarıyla birleşince ortaya büyüleyici manzaralar çıkar. Ahlatta bulunan Selçuklu Mezarlığı dünya sanat harikaları arasında yer alır. Van Gölü batısında bulunan Tatvan ise rüzgârlardan arınmış bir limana sahip, şirin bir ilçedir Güzellikler Kenti Van Türkiyenin en büyük gölü olan Van Gölünün güneydoğu sahillerinde yer alan Van; M.Ö. 1.000 yıllarında Urartu Devletine Tuşpa adıyla başkentlik yapmıştır. İlk defa Urartu Kralı I. Sardur tarafından M.Ö. 9. yüzyılda yaptırılan Van Kalesinin göl seviyesinden yüksekliği 80 m. olup; doğubatı uzunluğu 1.800 m., kuzeygüney genişliği ise 120 m. dir. Doğal boyalarla yapılan kilimleri ile ünlü olan kentte, gümüş işleme sanatı da gelişmiştir. Ayrıca farklı renkteki gözleri ve bol tüyü ile Van kedileri meşhurdur. Van, Doğu Anadolunun güzellikler kentidir. Denizden 1.720 m. yükseklikteki gölün suyunda bol miktarda soda bulunmaktadır. Balıkları yağsız ve son derece lezzetlidir. Van Gölündeki en güzel ada, yörede ilkbaharı ilk karşılayan Akdamar Adasıdır. Hakkaride Dört Mevsim Türkiyenin en dağlık ili olan Hakkaride dört mevsim bir arada yaşanır. Yazın ortasında bile erimeyen buzulların bulunduğu dağlarda, çeşitli buzul gölleri yer alır. Yörede bulunan CiloSat Dağları, Türkiyenin en güzel manzaralı dağlarındandır. Dağcılık sporunu sevenler için de ideal etaplar bulunur. En önemli tarihsel miras, kent merkezinde 15. yüzyıl mimarisini yaşatan Melikesat Medresesidir. Van-Hakkari yolu üzerinde bulunan Zap Vadisi ise eşsiz güzelliklere sahiptir.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR