Güneydoğu Anadolu Anadolu Bölgesinin Tarihi Yerleri Nerelerdir?


Bu makalemizde güneydoğu anadolu bölgesi tarihi yerleri, güneydoğu anadolu bölgesi doğal güzellikleri, güneydoğu anadolu bölgesi tarihi yerleri resimli, güneydoğu anadolu bölgesinin turistik yerleri, güneydoğu anadolu bölgesinin gezilecek yerleri gibi konuları ele alacağız.

Başlıca Tarihi Yerleri
Eski Harran Evleri(Şanlıurfa)
Balıklıgöl(Şanlıurfa)
Harran Kalesi(Şanlıurfa)
Cendere Köprüsü(Adıyaman)
Ulu Cami (Diyarbakır)
Malabadi Köprüsü(Diyarbakır)
Kasımiye Medresesi(Mardin)

Tarihi milattan 7000 yıl önceye, Yontma Taş Devri’ne kadar uzanan Güneydoğu Anadolu Bölgesi, çok renkli bir kültürel mozaiğe de ev sahipliği yapıyor. Güneydoğu Anadolu’da Mezopotamya Ovaları’na doğru akan Fırat ve Dicle nehirleri çevresinde Diyarbakır, Mardin, Adıyaman, Şanlıurfa ve Gaziantep gibi bölgenin önemli kentleri bulunuyor. 5 kilometre uzunluğuyla Diyarbakır Surları bazalt taşından yapılmış, ülkemizin en uzun surları. Mardin, geleneksel estetik mimarisini koruyan, mutlaka görülmesi gereken sayılı kentlerden biri.
Fırat ve Dicle nehirleri arasında kalan topraklarda, üç din dünyasının paylaşamadığı İbrahim Peygamber yaşamış. Mezopotamya’nın önemli bir tarih ve kültür merkezi olan Harran’da, en eski İslam üniversitelerinin harabelerini arkeolojik kalıntılar arasında görmek mümkün.
Şanlıurfa ve Harran, dini inanışlara göre Nuh soyundan gelen ve dünyadaki büyük dinlerin babası olan İbrahim peygamberin yaşadığı kutsal yerler.

Gaziantep, Güneydoğu Anadolu'nun en önemli sanayi ve tarım yöresi. Gaziantep'e kadar gelmişken ünlü kebaplarından, lahmacunundan, baklavasından ve ilginç bir sentez olan Gaziantep mutfağına ait yemeklerden yemeden, yakınlarınız için bir kaç paket Antep fıstığı almadan ayrılacağınızı sanmıyoruz.
Zeugma ve Hasankeyf Güneydoğu’ya giden bir gezginin uğramadan, görüp de etkilenmeden edemeyeceği yerler. GAP projesi kapsamındaki su tutulmalarına kurban olacak bu iki antik kent sizde farklı duygular uyandıracak. Gaziantep, Nizip İlçesi'nin 10 km. doğusundaki Belkıs Köyü'nde, Fırat Irmağı kıyısında, Zeugma Antik Kenti bulunuyor. Tarih öncesi çağlardan beri kesintisiz yerleşime sahne olan bu antik kent, Fırat Irmağı'nın en kolay geçit verdiği iki noktadan birisinde yer alıyor. Zaten "Zeugma" adı da "köprübaşı" veya "geçit yeri" anlamını taşıyor. Günümüzde kentin üzeri 3-4 metrelik toprakla kaplı. Yaklaşık 20 bin dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş olan antik kentin 1/3'ü, su tutulması nedeniyle Birecik Barajı göl alanı altında kalacak...

M.S. 2. yüzyılda en görkemli günlerini yaşayan Zeugma, Roma İmparatorluğu'nun en büyük dört kentinden biriydi. IV.Lejyon bölgesi karargahının burada bulunması nedeniyle yüksek rütbeli subayların ikamet ettiği, stratejik avantajları nedeniyle zengin tüccarların yaşadığı Zeugma gerçekten de önemli bir kentti. Ne var ki daha sonraları savaşlar ve doğal afetlerle bu görkemli kent yok oldu ve kalıntıları da toprak altında kaldı.

GAP

GAP, ülkemizin görece az gelişmiş bölgelerinden birisi olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki 9 ilde (Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak) uygulanmakta olan, çok sektörlü entegre bir bölgesel kalkınma projesi. Entegre niteliğiyle Proje, sadece barajlar, hidro-elektrik santralleri, sulama yapıları gibi fiziksel yatırımlarla sınırlı kalmayıp, bunların yanında ve birbiriyle eşgüdüm içinde tarımsal gelişme, sanayi, kentsel ve kırsal altyapı, haberleşme, eğitim, sağlık, kültür, turizm ve diğer sosyal hizmetler gibi sosyo-ekonomik sektörlerin geliştirilmesine yönelik yatırım ve etkinlikleri de içeriyor.

Adıyaman'ın kuzeydoğusunda, Nemrut Dağı'nda Kommagene Kralı I. Antiokhos için yaptırılan Anıt-Mezar yer alıyor. Nemrut Dağındaki anıt-mezarın doğu ve batısında tören terasları ve bu teraslarda da dev tanrı(!) heykelleri mevcut. Nemrut Dağını görebilmenin en ideal zamanı gün batımı... Nemrut Dağı, üzerinde barındırdığı dev heykellerin ve anıt mezarın yanı sıra, dünyanın en muhteşem gündoğumu ve gün batışının seyredilebildiği yer olmasıyla da ilgi çekici. Her yıl binlerce insan gündoğumu ve gün batışını seyretmek için Nemrut Dağı’na tırmanıyor. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak ilan edilen Nemrut Dağı, çevresindeki Kommagene Uygarlığı eserleri ile birlikte ülkenin önemli Milli Parklarından biri. Nemrut Dağındaki dev heykeller ve tümülüs, Arsameia (Eski Kale), Yeni Kale, Karakuş Tepesi ve Cendere Köprüsü Milli Park sınırları içerisinde yer alıyor.Bir bölümü Malatya sınırları içerisinde kalan dağı ziyaret etmek isteyenlere Malatya üzerinden gitmelerini tavsiye ederiz.Konaklama ve diğer imkanlar açısından Anadolunun yıldız illerinden Malatya üzerinden Nemruta gitmek daha zevkli olacaktır.

Mardin’de Süryani manastırlarına uzanıp, Midyat’taki evlerin muhteşem taş işçiliğine tanık olurken, Mardin çarşısında telkari ustalarının hünerindeki inceliğe şaşıracaksınız. Nemrut’ta gün doğuşunu izleyip, devasa heykeller arasında tanrılar katına yükseldiğinizi hissederken, Hasankeyf’te tarih sulara mı gömülecek diye kederleneceksiniz, Urfa’da ilk İslam üniversitesinin izlerini hayretle izlerken, sıra gecelerindeki müzik dostluğu sizi de sarmalayacak. Ağrı’yı, Van’ı, Van Gölü’nü, Akdamar, Çarpanak Adası’nı, adanın hüzünlü efsanesini, yamaç paraşütünden, su kayağına, raftingden trekkinge kadar alternatif sporların tadını çıkarıp, bölgenin muhteşem lezzetteki damak tadına bir kez daha hayran kalacaksınız.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden Nemrut’u, Hasankeyf’i ve Mardin evlerini görmeden, Urfa’da çiğ köfte ve lahmacun yemeden, Halil-ür Rahman Gölü’nde balıklara ekmek atmadan dönmeyin.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR