İsveç İksiri Nedir, Faydaları Nelerdir?


İsveç Şurubu

Ağrılara ve hastalıklara karşı veya sağlıklı bir yaşam için önlem olarak her gün sabah akşam yarım tatlı kaşığı İsveç Şurubu biraz suya veya bitki çayına eklenerek alınır. İsveç Şurubu, her ecza dolabında mutlaka bulundurulması gereken, sağlığımızın koruyucusu bir yaşam iksiridir. Bu iksirin reçetesi, tüm aile bireyleri sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürmüş olan İsveçli Dr. Samst’dan günümüze ulaştırılmıştır.

İsveç Şurubu bitkileri (Türkçe, Almanca ve Latince adlar)

-10g Sarısabır / Aloe / Aloe ferox Miller

-10g Melekotu kökü / Angelikawurzel / Angelica archangelica

-5g Domuzdikeni kökü / Eberwurzel / Carlina acaulis

-10g Kudrethelvası / Manna / Fraxinus ornus

-5g Mirra / Myrrhe / Commiphora molmol

-10g Doğal kafur / Campher / Cinnamomum Camphora*

-10g Ravent kökü / Rhabarberwurzel / Rheum palmatum

-0,2g Safran / Safran / Crocus sativus

-10g Sinameki / Sennesblaetter / Cassia angustifolia

-10g Tiryak / Theriak venezian / Theriaca veneta**

-10g Cedvar / Zitwerwurzel / Curcuma zedoria


**Tiryak, İ.Ö. 132-63 yıllarında yaşamış olan Pontos Kralı Eupator Mithridaes tarafından hazırlanan ve 48 değişik drog içeren bir panzehirin adıdır. Bu panzehir tabi ki yararlıdır, ama gerçeğini elde etmek ne derecede mümkündür bilinemez. Gerçekliğinden kuşku duyulabilecek preparatların ise kullanılmaması daha doğrudur.

Maria Treben’in yakın bir dostu olan Ecz. Peter Theiss, yukarıda verilen reçeteyi bazı değişiklikler ve eklemeler yaparak geliştirmiştir. Schwedenbitter A(İsveç Şurubu A) adlı bu iksir uzun yıllar boyunca Almanya’nın tüm eczanelerinde, daha sonra da öteki Avrupa ülkelerinde ve ABD’nde halkın kullanımına sunulmuştur.

Geliştirilmiş İsveç Şurubu Reçetesi

-1g Besbase / Muskatblüte / Myristicae arillus

-5,5g Cedvar / Zitwerwurzel / Curcuma zedoria

-3,5g Centiyane / Enzianwurzel / Gentiana lutea

-2g Domuzdikeni kökü / Eberwurzel / Carlina acaulis

-9g Eğir kökü / Kalmuswurzel / Acorus calamus

-1g Doğal kafur / Champher / Cinnamomum champhora

-0,5g Kakule / Kardamomen / Elettaria cardamomum

-6,5g Melekotu kökü / Angelikawurzel / Angelica archangelica

-7g Mirra / Myrrhe / Commiphora molmol

-9g Ravent kökü / Rhabarberwurzel / Rheum palmatum

-0,1g Safran / Safran / Crocus sativus

-10g Sarısabır / Aloe / Aloe ferox Miller

-1g Sinameki / Sennesblaetter / Cassia angustifolia

-1g Tarçın / Zimt / Cinamomum zeylanicum

Bu droglar bir cam şişeye veya kavanoza koyulur ve üstüne 1,5 litre 38-40 derecelik etil alkol-su karışımı veya kanyak veya votka gibi içkiler eklenir. Her gün çalkalanan cam şişe 14 gün boyunca sıcak bir ortamda bekletilir. Süre sonunda, günlük kullanımlar için küçük miktarlar dört kat tülbentten geçirilerek süzülür ve koyu renkli şişelerde muhafaza edilir. Büyük şişede posasıyla birlikte bekleyen ana şurup ise, bekleme süresi uzadıkça artı güç kazanır. Maria Treben’e göre, İsveç Şurubunun reçetesi, ünlü iksiriyle pek çok ağır hastayı iyileştirmiş olan ünlü Hekim ve Filozof Paracelsus’a aitmiş (1493-1541).

Kullanım biçimleri

İçten kullanım: Sağlıklı yaşamak için önlem olarak, sabahları ve akşamları birer çay kaşığı veya birer tatlı kaşığı şurup, biraz suyla veya bitki çayıyla karıştırılarak alınır. Her tür rahatsızlığa karşı, üç çay kaşığı dolusu veya iki tatlı kaşığı dolusu, biraz suyla veya bitki çayıyla inceltilerek alınabilir. Kötü karakterli hastalıklarda günde 3 yemek kaşığı dolusu şurup, aşağıdaki tarife göre alınır: Her bir yemek kaşığı İsveç Şurubu, yarım bardak bitki çayına eklenerek, her öğünden yarım saat önce ve yarım saat sonra içilir.

İsveç Şurubu kompresi: Önceden aynısafa merhemi sürülmüş hasta bölgeye uygun büyüklükte bir pamuk parçası İsveç Şurubuyla nemlendirilir ve hasta bölgeye yatırılır. Isı kaybının önlenmesi için, kompresin üstüne bir tabaka kuru pamuk koyulur, ayrıca çamaşırların lekelenmemesi için de, kompres bir plastik parçasıyla örtülür. En sonunda kompres, büyük bir örtüyle veya sargı beziyle tespit edilir. Hastalığın özelliğine göre, kompres 2-4 saat süreyle etkilemeye bırakılır. Eğer hasta rahatsız olmuyorsa, gece boyunca da etkilemeye bırakılabilir. Kompres süresi sona erdikten sonra kompres bölgesi pudralanır. Bu önlemlere rağmen bazı duyarlı derilerde tahrişler oluşacak olursa, kompres süresi kısaltılır veya komprese bir süre ara verilir. Alerjik bünyeli kişiler plastik örtünün yerine bir bez örtü veya havlu kullanabilirler. Ama kompres öncesinde derinin yağlanması kesinlikle unutulmamalıdır! Eğer yine de kaşıntılı bir deri rahatsızlığı görülecek olursa, aynısafa merhemi ile tedavi edilmelidir.
-Mide krampları: 1-2 yemek kaşığı içilebilir. Su ile inceltilebilir.

-Mide ve bağırsak gazlarında: Rezene çayına 2-3 tatlı kaşığı eklenip içilebilir.

-Romatizma ağrıları: Günde 3-4 kez 1 tatlı kaşığı şurup bitki çaylarına eklenip içilir. Ayrıca bu şurup ile ağrılı yerlere friksiyonlar yapılabilir.

-Uykusuzluğa: Yatmadan yarım saat önce melisa çayı veya ıhlamura 1 tatlı kaşığı eklenip içilir.

-Gırtlak, yutak, diş eti çekilmesi ve kanamasında: Çok başarılı olunan bu rahatsızlıkta ağza bir miktar şurup alınıp ağzın içinde mümkün olduğunca dolaştırılır. Biraz su alınıp gargara yapılır ve tükrülür. Bu tedavi diş etlerini sağlıklı tutmak istiyenler tarafından da uygulanabilir. Ancak şurup dişleri sarartabileceğinden gargaradan yarım saat sonra dişler fırçalanabilir. Ancak sadece ağızda bir küçük yudum ile gargara yapılabilir. Bir pamuk ile dişeti üzerine kompres yapılmaz.

-Dudak uçukları, çatlaklar, iltihaplı sivilceler: Sık sık şurupla nemlendirilirse ve kompres uygulanırsa gelişemeden kaybolurlar.

-Akıntılı nezlelerde: 1/5 oranında su ile inceltilen şurup buruna çekildiğinde akıntı durur ve tıkalı burun açılır.

-Basit yanık ve güneş yanıklarında: Sık sık şurup ile kompres yapılırsa acı diner, deri su toplamaz.

-El-ayak burkulmalarında veya çarpmalarında oluşan şişlikler: İrice bir pamuğa dökülerek şurup ile yapılan kompresler şişliği ve acıyı alır.

-Arı, böcek sokmalarında: Gereken bölgeye yapılan kompres acıyı, kızartıyı alır. Önceden sürüldüğünde ise sivri sinekler size yaklaşmaz.

-Nasırlarda: El ve ayak nasırına 3-4 gün boyunca canlı tutulan kompresler nasırı düşürür.


Ancak çocukları ve hamile kadınları bu şurubu kullanmaması konusunda da uyarmak istiyorum.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR