Kampçılık Nedir, Kamp Nasıl Kurulur?


Kampçılık, bütün dünyada ilgi gören bir açık hava etkinliğidir. Doğayı yakından tanıma olanağı sağlayan kampçılıkta çoğunlukla çadırda yaşanır. Kampçılık deneyimi, küçük yaşlarda izcilik benzeri uğraşlar sırasında öğrenildiği gibi, daha ileri yaşlarda, dağlarda ya da bir deniz kıyısında kurulan kamplarda da edinilebilir. Birçok ülkede, turistler için özel kamp yerleri vardır. Böylece, insan her zaman yanında bir çadır taşımak zorunda kalmaz, kamp yerinde isteyene çadır verilir.
Çadır kurmak, yemek pişirmek için ateş yakmak, çadırı temiz ve düzenli tutmak, çadır sökmek gibi temel kampçılık becerilerini öğrenmek zevkli bir uğraştır. Bu konularda kampçılık örgütlerinin verdiği bilgi ve öğütlerin yanı sıra, yararlı kitaplar da vardır.
Kampçılıkta iyi bir yer seçimi çok önemlidir. Uçurum ve bataklık kenarlarında ya da yağmurda ağaçlardan su damlayabileceği için ağaçların altına çadır kurulmamalıdır. Düz bir alanda ve temiz içme suyu sağlanabilecek bir yerde kamp kurulur.
Bir sırt çantasına kolayca sığan en küçük çadırlar yürürken ya da tırmanırken kolayca taşınabilir. Tabanlı ve daha büyük çadırlar da vardır. Çadırda hiçbir zaman doğrudan doğruya yerde yatılmaz. Yere bir şilte, battaniye ya da şişirme yatak konur. Yaz için ince uyku tulumu, öbür aylarda ya da dağlardaki kamplarda kalın uyku tulumları kullanılır.
İlk geziye çıkılmadan önce çadırın kurulması ve sökülmesi iyice öğrenilir. Kamp ateşleri suyla söndürülür, külleri toprakla örtülür.
Kampçılıkta fazla giyecek ya da araç gereç taşınmaz. Başlıca araçlar el lambası, ip, ilkyardım çantası ve yemek pişirmek için gerekli kap kaçaktır.
Çadırın binlerce yıllık bir geleneği vardır. Kuzey Afrika'da ve Arabistan'da Bedeviler hâlâ çadırlarda yaşadığı gibi, dünyada çadır yaşamını sürdüren başka topluluklar da vardır. Araştırmacılar ve dağcılar, yeryüzünün en elverişsiz ve uzak yerlerinde kamp kurmayı göze alır.
Bugün otomobillerin arkasına takılan karavanlarla ya da içi bir odaya dönüştürülmüş minibüs tipi taşıtlarla daha eziyetsiz bir kampçılık yaygınlaşmaktadır. Karavanın içinde fırın, duş, tuvalet, hatta televizyon gibi bir evde bulunan hemen her şey vardır.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR