Kasık Ağrısı ve Nedenleri Nelerdir?


Erkeklerin en büyük sorunlarından biride kasık ağrısıdır. Bu tarz durumlarda ilk başvurmanız gereken yer kesinlikle konunun uzmanı bir hekimdir. Çünkü kasık ağrısı bir çok hastalığın habercisi olabilir. Kasık ağrısı kesinlikle küçümsenmemesi gereken bir hastalık.

KASIK FITIKLARI
Bizzat kasığa ait rahatsızlık olan fıtık, belirginleşip kaybolan şişlik ile gözle tanınabilen bir hastalıktır. Erkek cinste kadınlara göre çok daha sık görülür. İnguinal veya femoral olabilen fıtıklarda ağrının şiddeti, fıtığın büyüklüğü, fıtık kesesinin içeriği veya kişinin ağrı duyarlılığı gibi etkenlere bağlı olarak farklılık gösterebilir.

AĞRININ BİRÇOK NEDENİ OLABİLİR.
Fıtıklar gibi, barsaklara ve diğer karıniçi organlara ait rahatsızlıklar, idrar yolları hastalıkları, genital patolojiler, kas gerginlikleri ve yırtılmaları, omurga ve kalça kemikleri ile eklemleri kaynaklı ağrıların da sorgulanması gerekir. Ağrının kaynaklandığı organ veya bölgeye ait ek belirti ve bulgular (örn: gastrointestinal sistem için dışkılama değişiklikleri, üriner sistem için idrar yaparken yanma) hekimin ayırıcı tanı yapmasına yardımcı olabilir.

LENF BEZLERİ
Kasık bölgesi lenf bezlerinin iltihaplanması veya şişmesi de ağrıya neden olabilir. Kasık fıtığı ile karıştırılabilen bu durumda, lenf bezleri lastik kıvamında ve çok ağrılı olabilirler. Lokal bir kızarıklık da gözlenebilir. Olguların çoğunluğunda fizik muayene dışında bir tanı yöntemine gerek yoktur.

BAĞIRSAKLAR DA İNCELENMELİ
Karın organlarındaki rahatsızlıkların ağrıları da yayılım göstererek kasık ağrısı şeklinde ortaya çıkabilir. En bilinen örnek, apendiks (kör barsak) iltihabı olan apandisit hastalığındaki sağ kasık ağrısıdır. Ancak, akut ve tipik bir hastalık olması nedeniyle kronik ağrı nedenleri arasında sayılmaz. Buna karşılık, sol kasık ağrısı ise spastik kolon hastalığının bir belirtisi olabilir. Divertikülit de nadir bir kasık ağrısı nedeni olarak sayılabilir. Kalın barsakların ilaçlı filmi (Kontrastlı Kolon Grafisi) ve endoskopik incelenmesi (Kolonoskopi) tanıda kullanılan yöntemlerdir.

İDRAR YOLLARI
İdrar yollarına ait patolojiler de kasık ağrısı nedenleri arasındadır. Bunların başında taş hastalığı gelmektedir. Glomerülonefrit veya pyelonefrit gibi böbrek iltihapları da nadir kasık ağrısı nedenleri arasında sayılabilir.

Taş hastalığında ağrının nedeni taşın hareket etmesi veya idrar yollarını tıkaması olabilir. Böbrek taşlarında ağrının kasığa ve skrotuma (torbaya) yayılabilirken, üreter alt uç taşlarında da doğrudan kasık bölgesinden kaynaklanan ağrı söz konusu olabilir. İdrar alışkanlığındaki değişiklik ve yakınmalar, idrar renginin koyulaşması veya kanlı idrar tanıya yardımcı belirtilerdir. Basit idrar tahlili ve direkt üriner sistem grafisi olguların çoğunda tanı koydurucudur. Ultrasonografi ve ilaçlı idrar yolları filmi (İVP) de tanı için başvurulan görüntüleme çalışmalarıdır. Yeni bir yöntem ise “MR Ürografi”dir.

ERKEKLERDE
Erkeklerde kasık anatomisi daha karmaşıktır. Karından gelerek testislere inen damarlar ve üreme kanalının yer aldığı kordon adı verilen yapının kistleri ağrı ve şişliğe neden olabilir. Özellikle genç erkeklerde sık görülen bir kasık ağrısı nedeni de toplar damarların genişlemesi ile ortaya çıkan varikoseldir. Sol tarafta daha sık görülen varikosel erkek kısırlığının önemli bir nedeni olup basit bir cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

Testislerin iltihabı ve şişlikleri de ciddi ağrıya neden olabilir. Prostatit (prostat bezinin iltihabı) olgularında da kasık ağrısı görülebilir.

BEL FITIĞI
Kasık ağrılarının başka bir nedeni de, genelde “bel fıtığı” olarak bilinen disk hernileridir. Fıtık bölgesinde baskı altında kalan sinirlerin duyusal yayılım alanlarında hissedilen bu ağrılarda ek olarak bel ağrısı, bacaklarda ağrı, uyuşukluk ve his kaybı araştırılmalıdır.

Nörolojik muayene ile birlikte kesin tanı konması ve tedavinin yönlendirilmesi için genelde bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans (MR) görüntülemesinden yararlanılır.

KEMİKLER, KASLAR, EKLEMLER
Kalça kemik ve eklemleri de kasık ağrısının nadir olmayan nedenleridir. İleri yaştaki bireylerde eklemlerdeki kireçlenme ve dejenerasyon, özellikle menapoz dönemindeki kadınlarda da kemik erimesi kasık ağrısına neden olabilir. Yoğun sportif faaliyet gösteren kişilerde ve profesyonel sporcularda ise kas gerilmelerine ve yırtılmalarına bağlı kasık ağrısı sık görülen yakınmalardır. Özellikle uzun mesafe koşucuları ve futbolcularda görülen bir önemli neden de “osteitis pubis” denilen tablodur. Eksersizle artış gösteren kasık ağrısına neden olan bu durumda uzun süreli istirahat ve tedaviye ihtiyaç duyular. Tanı için direkt grafiler yanında MR görüntülemenin değeri büyüktür.

Bir önceki yazımız olan Diş Ağrısı Nasıl Geçer başlıklı makalemizde diş ağrısı, diş ağrısı tedavisi ve diş ağrısına doğal çözümler hakkında bilgiler verilmektedir.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR