Masal Tekerlemeleri


“Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde melekler kanat çırparken geniş bir alan içinde ben çok çok küçükmüşüm. Azığımız azmış anam kızmış. Dedem eşikte ninem beşikteymiş. Anam dedem ağlar dedemi sallarmış ninem ağlar ninemi sallarmış. Bu sırada bir ses gelirdi tavandan ben tavana çıkardım. Orada bulurdum bir sandık. Açardım sandığı içinde kırk anahtar. Alırdım elime birini sarıdır diye bir kapıya varırdım yalıdır diye açardım kapıyı aradığım yer buradır diye bir hasır çıkardı karşıma basardım üstüne halıdır diye halı uçmaya başlamaz mı..Uçardım uçardım bulut oluklardan su içerdim ilden ile göçerdim lale sümbül biçerdim. Sulu yerde kavun karpuz susuz yerde peynir ekmek yerdim. Yerdim ama dedem bir ağlardı bir ağlardı şaşardım çağırırdım arap bacıyı başlardı dedeme bir masal anlatmaya evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellalken eski hamam içinde hamamcının tası yokmuş külhancının baltası yokmuş yalanların uyduranların da arkası çokmuş. Eski zamanların içinde bir padişahla üç oğlu yaşarmış büyük bir ülkenin birinde..”

Anam dedi bırak sarmayı.. Ben dedim sen de bırak yarmayı. Anam bıraktı yarmayı.. Fırladım kaçtım anahtar deliğinden. Gittim gittim.. Tam altı ay yürüdüm.. Arkama bir baktım ki ne göreyim? Bir karış yol gitmişim. Neyse tekrar başladım yürümeye bu kez bir altı ay daha gittim. Bir kulak verdim ki tellallar bağırıyor. "Kırk kazan keşkekle kırk kazan yoğurdu kim yiyecek?" diye. Hemen eve gittim. Bir kavak ağacı vardı kırk kişi tuttum yontturdum; kırk kişi tuttum oydurdum. Bir kepçe yaptırdım. Omuzladım kaldırdım dizlerimi daldırdım.. Kırk kazan keşkekle kırk kazan yoğurdu o kepçeye aldırdım. Öyle bir yuttum ki dudaklarımın bile haberi olmadı.. Neyse ayrıldım oradan. Gittim gittim bir memlekete vardım. Bir kahveye girdim. Baktım hepsinin gözleri parlıyor. Gözleriniz neden parlıyor öyle? dedim. Evlendik de ondan dediler. Beni de evlendirin dedim olur dediler. Aldılar bana bir kız. Boyunu sorsan minare kadar gözleri lokma tavası memeleri un çuvalı kadar. Sümükleri sarkar görenler korkar.. Allahım yandım dedim beni kurtar.. Kaç bakalım kaçmaz mısın.. Git bakalım gitmez misin. İndim sarayın bahçesine. Baktım ki çiçekçiler çiçek gülcüler gül aşılıyor. Haşlamacılar haşlama haşlıyor.. Susun! Masalcı masala başlıyor.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR