Postmatüre Bebek Nedir?


Bu makalemizde postmatüre bebek, postmatüre bebekte görülebilecek sorunlar, postmatüre bebek özellikleri, postmatüre bebekte görülen sorunlar, postmatüre bebek ile ilgili bilgi gibi konuları ele alacağız.

Annenin, son adet görmesinden 42 hafta ya da daha sonra doğan çocuk, postmatüre olarak nitelenir. Bir bebeğin geç doğmasında, herhangi bir komplikasyon ortaya çıkmazsa durum çok kısa sürede normale döner. Tahmin edilen tarihten geç doğan bebeklerde plazentarun değişikliğe uğraması ve çoğu kez doğumun uzaması nedeniyle özellikle solunum sisteminde bazı bozukluklar görülebilir.
Normalden uzun süren bir gebelikte bebeğin genel durumu ve görünümü, hem doğumu geciktiren nedenlere hem de plazentada görülen değişikliklere bağlıdır. Çünkü plazenta, bebeğin beslenme düzeyini bu da bebeğin iyi gelişipgelişmediğini yani zayıf ya da hastalıklı olup olmadığını gösterir.
Her geç doğumda, bebekte normalolmayan belirtiler görülür diye bir şart yoktur.
Geç doğumun plazentayı olumsuz etkilemediği durumlarda, bebeğin doğumu gecikmiş olsa bile, bebek gayet sağlıklı olabilir. Bu bebekler normalden ağır (4,5 kg’a yakın) ve uzun boylu olabilirler. Derisinin rengi pembe, düzgün ve tüysüzdür. Tırnakları ve saçları uzundur. Gayet canlı ve gözleri açıktır. Annesinin memesini kuvvetle emer. Tek sorun, normalden iri olduklarından doğum sırasında yaşanır. Çünkü doğum zor olabilir. İyi gelişmemiş olarak geç doğan bebeklerde ise tehlikeli bir durum söz konusudur. Bebeğin belirgin bunun nedeni, plazentarun erken yaşlanmasıdır. Normal görünümü, ince ve az damarlı ve normalde koyu kırmızı olan plazenta, bu gibi durumlarda sarı-yeşil renklidir. Yüzeyinde lifsi ve ölü doku kümeleri içeren bölgeler vardır.
Bu bölgelerin olması plazentarun işlevini önemli ölçüde azaltır. Bu da bebeğin anne karrunda yeterince beslenememesini doğurur. Bu tip bebeklerde, boy ve kilo arasında dengesizlik vardır, derialtı yağ dokusu az, kas yapısı iyi gelişmemiş ve derisi sarı-yeşil renkte, kuru, kırışık ve parşömen kağıdı gôrünümündedir. Ayrıca, derialtı yağ dokusunun azlığı nedeniyle deri, ince ve gevşektir. Normal sürede doğduğu halde, bir süre yetersiz beslenmiş ve zor koşullarda yaşarruş bir bebeğe çok benzer. Ayrıca soluk alıp verirken zorlanır, Bu doğumlar sırasında, bebeğin boğulma tehlikesi altında kalmasını önlemek için, doğumun bir an önce tamamlarur ve doğumdan hemen sonra oksijen tedavisi uygulanır.


Postmatüre bir bebekte görülebilen hastalıkların başlıcaları: Oksijen eksikliğine bağlı sinir sistemi bozuklukları, kasılma nöbetleri, morarma, pıhtılaşma mekanizmalarırun tam gelişmemiş olmasına bağlı kanamalar (böbrek, bağırsak ve kafatası içi kanamaları) ve enfeksiyonlara ya da doğum sırasında solunum yollarına yabancı madde kaçmasına bağlı solunum sistemi hastalıklarıdır. Buna karşılık iyi gelişmiş bir geç doğan bebekte, bazı bozukluklar da normal doğmuş bir bebekten daha az görülebilir. Sonuç olarak, önemli olan, bebeğin ne kadar oksijensiz kaldığıdır. Hamile bir kadın, geç doğumun risklerini bilmeli ve vakti geçtiğinde doğum için bir hastaneye başvurmalıdır.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR