Sigaranın İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir?


Sigaranın İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir?

Sigara bağımlılık yapan maddeler içinde en fazla ölüme neden olanıdır. Sigaranın dumanında çoğu zararlı 5.000'e yakın zehirli madde vardır ki bunların bir kısmı kanser yapıcı özellik taşımaktadır.

Sigara vücudumuzdaki bütün organları olumsuz olarak etkiler. Bronşitastım mide ülserikalp damar hastalıklarıdudak testisgırtlak kanserlerine neden olur. Sigara içenlerdeiçmeyenlere göre 104 kat daha fazla akciğer kanseri görülür.
Eşleri sigara içen kadınlardaeşleri sigara içmeyen kadınlara göre akciğer kanseri olmaanne ve baba sigara içiyor ise çocukların solunum yolu hastalıklarına yakalanma riski artmıştır. Bu durum sigaranın sadece içen kişiye değilaynı ortamı paylaşan kişiye de zarar verdiğini göstermektedir.

Sigarayı bırakan kişilerde ortaya çıkan huzursuzlukkonsantrasyon güçlüğü aşırı sinirlilikuykusuzlukiştah artışı gibi yoksunluk belirtileri sigaranın bağımlılık yaptığının bir göstergesi olarak kabul edilmektedir.


Bağımlılık yapan maddeler için en büyük risk grubu gençlerdir. Yaşantı konusunda deneyimsiz olan ve sağlıklarına gelebilecek zararları fark etmeyen gençler biraz merak biraz özenti ile bu maddeleri deneyebilmekte ve sonuçta bu maddelerin bağımlısı haline gelmektedirler. Bağımlılıktan kurtulmanın en iyi yolunun hiç başlamamak olduğunun bilinmesi ve bu maddelerin kullanımının engellenmesi onları ileriki yıllarda ortaya çıkacak bağımlılıklardan koruyacaktır. Gençlik çağında bu maddelerin bağımlısı olan insanlar için yapılacak en iyi davranış ise biran önce tıbbi bir yardım ile bu bağımlılıktan kurtulmalarının sağlanması ve sağlıklarını daha fazla yitirmelerine engel olunmasıdır. Sağlığı düzene kavuşan ve eski yaşantısına dönen kişilerin tekrar bu maddelere dönmesinin engellenmesi ise tedaviden sonraki ilk hedef olarak kabul edilmektedir.

Sonuç olarak bağımlılık yapan maddeler herkes için her zaman riskli olarak kabul edilmeliözellikle çocukların ve gençlerin bu maddelerin zararlı etkileri yönünden aydınlatılmaları ve uzak durmaları yönünde çaba harcanmalıdır.

Bağımlılık yapan maddelerin ortak özelliği "Başlanmasının Kolay Bırakılmasının Zor" olmasıdır.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR