Üzüm nerede yetişir?


Bu makalemizde üzüm nerede yetişir, üzüm hangi iklimde yetişir, üzüm yetişen bölgeler, türkiyede üzümün yetiştiği yerler gibi konuları ele alacağız.

Türkiye’de yetişme alanı en yaygın ve miktarı bakımından en fazla üretilen meyvedir. Soğuğa dayanıklıdır. Meyve ve çerez olarak tüketildiği gibi şarap yapımında kullanılır. İhraç edilir.

Özellikle Ege Bölgesinde(İzmir-Manisa),Güneydoğu Anadolu,Marmara ve İç Anadolu’da yetiştirilir.

Doğu Anadolu’nun yüksek kesimlerinde sıcaklık düşük olduğundan
Karadeniz kıyılarında fazla nem ve güneşlenme süresinin azlığı nedeniyle yaygınlık göstermez.

Üzümün Yetiştiği Yerler

  • Erzincan, Tekirdağ, Manisa, Tokat, Diyarbakır, Gaziantep, Erzincan, Şanlıurfa, Antalya, Mersin, Isparta, Çin, İtalya, İran, ABD, Şili, İspanya, Avusturalya, Portekiz, Macaristan, Yunanistan, Almanya.

Üzüm pekmezlik, kurutmalık, sofralık, şaraplık, şıralık olarak kullanılabilir.

Türkiye'deki Üzüm Çeşitleri

  • Çavuş, Hafizali, Sultaniye, Kışüzümü, Müşküle, Değirmendere karası, Delikara, Bornova misketi, Dökülgen, Misket, Kişmiş, Dımışkı.

Üzüm Yetiştirmek İçin Gerekenler

  • Üzüm fidanı yetiştirmeden önce bölgenin iklimi, toprak ve arazi yapısı hakkında yeterli bilgiye sahip olmak gerekir. Bu bilgiler sayesinde üzüm yetiştiriciliğindeki zorluklar kolay bir şekilde çözülür.
  • Üzüm meyvesi çok serin ve çok yağışlı bölgeleri seven bir bitki değildir. Bunun dışındaki her iklim bölgesinde yetişebilir.
  • Killi ve su geçirgenliği fazla olan toprak tipleri, üzümün en verimli olduğu toprak tipidir. Üzüm fidanı kökleri toprağın altında uzayan bir bitki olduğu için, toprağın yumuşak olması kök gelişimi açısından son derece önemlidir.
  • Üzüm fidanından daha iyi verim alabilmek için zaman zaman gübreleme yapılabilir.
  • Üzüm fidanı özellikle gelişim zamanında ve yaz döneminde sulama istemer. Üzüm fidanın bulunduğu bölgenin iklimine göre sulama yapılması gerekir.
  • Ağustos ayında üzümler olgunlaşmaya eylül ayında ise hasat edilmeye başlanır.

İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR